Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Angielscy czarnoskórzy piłkarze padli ofiarą rasistowskich komentarzy na portalach społecznościowych

Reklama

śr., 07/14/2021 - 10:27 -- MagdalenaL

                                                     Zdjęcie: theverge.com

 

Po niedzielnej przegranej w meczu z Włochami o mistrzostwa UEFA Euro 2020, portale społecznościowe zostały zapełnione rasistowskimi wiadomościami skierowanymi w stronę trzech czarnoskórych piłkarzy z angielskiej drużyny. Obydwie drużyny zremisowały 1:1, więc do rozstrzygnięcia meczu i mistrzostw potrzebna była seria rzutów karnych, w której udział brali piłkarze Anglii: Marcus Rashford, Jadon Sancho oraz Bukayo Saka. Cała trójka spudłowała.

Po zakończeniu meczu konta graczy w mediach społecznościowych zostały zalane rasistowskimi komentarzami i wiadomościami.

W poniedziałkowym e-mailu do The Verge, rzecznik Twittera powiedział, że „odrażające ataki rasistowskie zostały skierowane w stronę reprezentantów Anglii” i nie będą tolerowane na tej platformie. Od zakończenia niedzielnej rozgrywki Twitter usunął ponad 1000 tweetów i na stałe zawiesił szereg kont – rzecznik nie sprecyzował ile – za naruszenie zasad dotyczących nękania i nienawistnych treści. „Aktywnie zaangażowaliśmy się we współpracę z naszymi partnerami ze społeczności piłkarskiej, aby znaleźć wspólne rozwiązanie tego problemu. Wciąż będziemy też pracować w celu zredukowania tego rodzaju nieakceptowalnych zachowań – zarówno online, jak i offline,” dodał rzecznik.

Rzecznik Facebooka wyznał, że nie mają żadnych statystyk, ale platforma „szybko usunęła komentarze i konta kierujące nienawiść w stronę angielskich piłkarzy i dalej będziemy zajmować się tymi, którzy łamią nasze zasady”. Rzecznik dodał, że firma zachęcała wszystkich piłkarzy do włączenia narzędzia ukrytych słów na Instagramie, która zapobiega wyświetlaniu nadużyć lub komentarzy w prywatnych wiadomościach.

Strona Vice.com poinformowała, że jeszcze bardziej ekstremalne nadużycia, w tym pogróżki w stronę piłkarzy, pojawiały się na kanałach białoskórych rasistów na Telegramie, który ma znacznie łagodniejszą politykę moderacji niż Twitter czy Facebook. Telegram nie odpowiedział na prośbę o skomentowanie sytuacji.

Angielski związek piłki nożnej The Football Association  w poniedziałkowym oświadczeniu wydał oświadczenie, w którym oznajmił że jest „wstrząśnięty rasizmem na portalach społecznościowych, skierowanym w stronę naszych graczy.” FA dodaje, że każdy, kto stoi za tym „obrzydliwym” zachowaniem nie powinien nazywać się fanem, dodając, że wspiera graczy „przy jednoczesnym nawoływaniu do najsurowszych kar dla każdego, kto jest odpowiedzialny za takie postępowanie.”

W oświadczeniu FA dodało, że firmy odpowiedzialne za media społecznościowe „powinny wziąć odpowiedzialność oraz podjąć wszelkie działania w celu zakazania ludziom nadużyć ze swoich kont, zebrać dowody, które mogą pomóc pociągać ludzi do odpowiedzialności i starać się zapobiec tego rodzaju odrażających nadużyć na portalach.”

Angielscy piłkarze byli często wygwizdywani przez fanów podczas mistrzostw na Stadionie Wembley, gdy klękali na boisku w geście antyrasistowskim przed rozpoczęciem meczów. Obydwie drużyny uklękły również przed rozpoczęciem niedzielnej rozgrywki.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, na którego padła fala krytyki za wcześniejszy brak obrony piłkarzy, którzy klękali przed meczami, napisał w poniedziałek na Twitterze, że gracze „zasługują na miano bohaterów, a nie na rasistowskie komentarze w mediach społecznościowych.”

Autor: 
Kim Lyons, Tłumaczenie: Weronika Czuryszkiewicz
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama