Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Pierwsze mecze w Tokio już za nami

Reklama

śr., 07/21/2021 - 16:56 -- MagdalenaL

zdjęcie: flickr.com/Marco Verch

Choć ceremonia otwarcia japońskich igrzysk odbędzie się dopiero w piątek, to niektóre konkurencje już wystartowały. Póki co były to rywalizacje kobiet w piłce nożnej oraz softballu.

W piłkarskim startuje dwanaście reprezentacji, którymi są: Australia, Brazylia, Chile, Chiny, Holandia, Japonia, Kanada, Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone, Szwecja, Wielka Brytania, oraz Zambia. Zespoły zostały podzielone na trzy grupy czterozespołowe – awans uzyskają po dwie najlepsze z każdej grupy, a także dwie najlepsze z trzecich miejsc. Dalsze spotkania rozgrywa się w systemie pucharowym, włączając w to mecz o trzecie miejsce. Ważną różnicą w odniesieniu do turnieju mężczyzn jest fakt, iż nie ma ograniczeń wiekowych, co zdecydowanie podnosi prestiż rywalizacji.

Dziś została rozegrana pierwsza kolejka fazy grupowej. W grupie E Zjednoczone Królestwo ograło Chile 2:0, podczas gdy gospodynie podzieliły się punktami z Kanadyjkami po remisie 1:1. W grupie F Brazylijki rozbiła Chinki 5:0, a prawdziwy popis dała Holandia, która zdemolowała Zambię 10:3. Wreszcie w grupie G byliśmy świadkami niespodzianki, bowiem Szwecja wygrała z USA 3:0, a w drugim spotkaniu Australia pokonała Nową Zelandię 2:1. Faza grupowa zakończy się 27 lipca.

Druga z konkurencji, czyli softball, w bieżącym roku debiutuje na igrzyskach olimpijskich. Przypomina baseball, choć rozgrywana jest na mniejszym boisku i przy użyciu sprzętu o innych parametrach. Rywalizują ze sobą dwie 9-osobowe ekipy, mecz składa się z 7 inningów, w każdej z nich drużyny grają i w ataku, i w obronie. Celem miotacza jest rzucić piłkę do łapacza w taki sposób, by kijem nie trafił jej odbijający – jeśli mu się to uda, to musi obiec boisko, przebiegając przez wszystkie cztery bazy. Gdy to zrobi, jego zespół otrzymuje jeden punkt.

W turnieju softballowym bierze udział sześć ekip: Australia, Japonia, Kanada, Meksyk, Stany Zjednoczone i Włochy. Zostanie rozegranych pięć kolejek (każda po trzy mecze), w wyniku czego powstanie tabela końcowa. Potem 1. i 2. ekipa zagrają mecz o złoty medal, a 3. i 4. o brązowy.

Dziś Japonia pokonała Australię 8:1, Stany Zjednoczone wygrały z Włochami 2:0, a Kanada ograła Meksyk 4:0. Rywalizacja w softballu potrwa do 27 lipca, a po niej rozpocznie się turniej baseballa, w którym weźmie udział 6 drużyn męskich: Dominikana, Izrael, Japonia, Korea Południowa, Meksyk i Stany Zjednoczone

Autor: 
Hubert Rybkowski
Źródło: 

olympics.com

Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama