Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Różowe maski na znak protestu przeciwko koledze z drużyny

Reklama

pon., 08/02/2021 - 19:01 -- MagdalenaL

Alan Hadzic, na którym ciążą oskarżenia o liczne przestępstwa seksualne wystąpił w klasycznej, czarnej maseczce.

Amerykańscy szermierze reprezentujący kraj na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio dali wyraz temu, co sądzą o byciu w jednej drużynie z Alenem Hadziciem, na którym ciążą co najmniej trzy oskarżenia o napaści o charakterze seksualnym.

Jak donoszą źródła Buzz Feed News, w piątek trzech zawodników, będących członkami męskiej drużyny szermierskiej, założyło na twarz maseczki w jasnoróżowym kolorze, w celu wyrażenia solidarności z kobietami oskarżającymi Hadzica. Hadzic w tym czasie założoną miał czarną maseczkę, w ramach covidowych obostrzeń obowiązujących podczas turnieju

Grupa sześciu szermierek napisała do amerykańskich selekcjonerów, by wyrazić obawy jak obecność Hadzica wpłynie na innych zawodników olimpijskich dwa tygodnie po tym, gdy 29-latek zapewnił sobie miejsce na Olimpiadzie w zastępstwie za innego zawodnika.

Jak donosi Buzz Feed News, koniec końców pozwolono Hadzicowi na udział w zawodach pod pewnymi warunkami. Amerykańskie Stowarzyszenie Szermierskie, organ nadzorujący ten sport, opracowało „plan bezpieczeństwa”, tak, by odizolować Hadzica od zawodniczek. Szermierz na czas Igrzysk zamieszkać musiał poza wioską olimpijską, w hotelu oddalonym o 30 minut od miejsca przebywania jego kolegów z reprezentacji, a także lecieć osobnym samolotem. Zakazano mu również trenować w obecności kobiet.

Hadzic zaprzeczył, by oskarżenia te były prawdziwe.

Jeden z zawodników w wywiadzie stwierdził, że są oni poruszeni decyzją Amerykańskiego Stowarzyszenia Szermierskiego, umożliwiająca Hadzicowi branie udziału w Olimpiadzie. Jak mówi sportowiec, Hadzic pozostaje pod specjalną ochroną.

W rozmowie z dziennikiem USA Today Hadzic przyznał, że skonfrontował się z dwoma kolegami z drużyny po sytuacji z różowymi maskami.

Nigdy nie zapytali mnie oni o moją wersję wydarzeń powiedział Hadzic w rozmowie z USA Today Sports. Nigdy nie spytali o dowody w sprawie, ani o to, jak ja się czułem.

Pochodzący z New Jersey zawodnik próbował odwoływać się od decyzji Stowarzyszenia o oddzieleniu go od innych sportowców. W odpowiedzi na to pozostali szermierze biorący udział w Olimpiadzie podpisali list, by zachować nałożone środki ostrożności.

Jak donosi Buzz Feed News, pierwsze oskarżenia o nadużycia seksualne przeciw Hadzicowi sięgają czasów, gdy był on jeszcze studentem na Uniwersytecie Columbia.

Wiadomość o tym, że miałby on móc brać udział w Igrzyskach ukazała się niedługo po ogłoszeniu, że amerykańska lekkoatletka Sha’Carri Richardson nie będzie mogła wziąć podczas Olimpiady udziału w biegu na 100 metrów. Sportsmenka została zdyskwalifikowana po tym, gdy wyszło na jaw, że paliła ona marihuanę po tym, jak dowiedziała się o śmierci matki. Wydarzenia te wywołały dyskusję na temat podwójnych standardów oraz tego, jakie zachowania powinny być akceptowane wsród sportowców światowej klasy.

Autor: 
Sara Boboltz tłum. Wiktor Groblewski
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama