Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Polak wszedł na szczyt Broad Peak

Reklama

wt., 07/20/2021 - 18:13 -- MagdalenaL

zdjęcie: twitter.com/oswaldrp

Oswald Rodrigo Pereira, filmowiec i dziennikarz, zdobył ośmiotysięcznik zlokalizowany na granicy Chin i Pakistanu. Dokonał tego bez butli tlenowej i mimo niesprzyjających warunków.

Swoim wyczynem Pereira podzielił się na jednym z portali społecznościowych, gdzie napisał długi post dotyczący wyprawy:

,,Broad Peak zdobyty!

Może to nieco zaskakujące, ale gdy tylko pierwszy raz pojawiłem się w Karakoram, ta góra stała się moją obsesją. Prawda jest też taka, że chciałem mieć niezwykłe ujęcia K2, a Broad Peak daje taką możliwość. Ale po kolei.

15 lipca dotarłem wprost do obozu 2. Następnego dnia czułem się bardzo silny i niezwykle zmotywowany, jako że było to pół roku od śmierci Sergiego Mingote (zmarł 16 stycznia br. przy próbie zdobycia K2 zimą bez dodatkowego tlenu – dop. red.). 17 lipca z samego rana ruszyliśmy w górę małym zespołem, podążając w kierunku szczytu za tragarzami wysokościowymi. Jednak niedługo później okazało się, że musimy poradzić sobie z ogromnymi ilościami śniegu. Popołudniem przedarliśmy się przez wielką szczelinę, ale niestety wspinanie się przez puch śnieżny było niemożliwe, przez co musieliśmy wrócić do obozu 3.

Po ponad 10 godzinach ogromnego wysiłku nie powiedziałbym, że kolejnej nocy będę w stanie pójść ponownie. Ale to właśnie się stało. Wstaliśmy w środku nocy. Do pewnego momentu używaliśmy naprawionych lin, ale ostatnie godziny przebiegały w bardzo alpinistycznym stylu, w towarzystwei Hugo (Boliwia) oraz Nielsa (Belgia). We trzech dotarliśmy na szczyt o godzinie 15:15. Bez tlenu i po dwóch dniach niezwykle ciężkiej pracy. Dokonaliśmy tego jako pierwsi w bieżącym sezonie.”

Nie zawsze jest tak kolorowo

Wyczyn Pereiry to wielka sprawa, ale warto przypomnieć, iż Polacy na Broad Peak nie zawsze mieli tyle szczęścia co on. Mowa tu o zdarzeniach z 2013 roku, gdy wyprawa pod kierunkiem Krzysztofa Wielickiego zdecydowała się podjąć wyzwanie i spróbować zdobyć wspomniany ośmiotysięcznik w sezonie zimowym - nikt nigdy tego nie dokonał.

5 marca 2013 pojawiły się dobre wieści, bowiem Tomasz Kowalski, Maciej Berbeka, Adam Bielecki oraz Artur Małek dotarli na szczyt, pisząc historię światowego himalaizmu. Niestety dla dwóch pierwszych wyprawa skończyła się tragicznie, bowiem podczas schodzenia utracono z nimi kontakt. Po trzech dniach Wielicki uznał ich za zmarłych, a późniejsze śledztwo prokuratorskie nie wykazało niedopatrzeń.

W ostatnich dniach, równolegle z Pereirą, na szczyt Broad Peak próbowała wejść również Monika Witkowska, zdobywczyni Korony Ziemi. W niedzielę Polka była niewiele od tragedii, bowiem zjechała 100 metrów po niezaporęczowanym terenie, jednak udało jej się zatrzymać. Po tym wydarzeniu Witkowska wróciła do obozu 3 i odpuściła atak na szczyt góry. Jak napisała na jednym z portali społecznościowych, z około 40-osobowej grupy, która wspinała się na Broad Peak, udało się to zaledwie pięciu osobom – tym większy jest zatem wyczyn Oswalda Pereiry, który znalazł się w wąskim gronie szczęśliwców.

Autor: 
Hubert Rybkowski
Źródło: 

sport.pl

Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama