Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Korea Północna planuje zrezygnować z uczestnictwa w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio:

Reklama

wt., 04/20/2021 - 13:11 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Pixabay

Ministerstwo Wychowania Fizycznego Korei Północnej wydało oświadczenie, że jej sportowcy nie wezmą udziału w Igrzyskach Olimpijskich, które mają odbyć się tego lata w Tokio. Jako powód podało chęć ochrony zdrowia zawodników przed zagrożeniem spowodowanym pandemią koronawirusa, która wywołała globalny kryzys zdrowotny.

Informacja ta została udostępniona 5 kwietnia na “Korea Sport” 「朝鮮体育」, stronie internetowej prowadzonej przez północnokoreańskie Ministerstwo Wychowania Fizycznego.

Możemy w niej przeczytać, że “w dniu 25 marca w Pjongjangu odbyło się spotkanie generalne Komitetu Olimpijskiego i zgodnie z propozycjami jego członków podjęto decyzję o rezygnacji z uczestnictwa w 32. Igrzyskach Olimpijskich”. Tym samym oficjalnie oznajmiono, że Korea Północna nie weźmie udziału w tegorocznej letniej Olimpiadzie w Tokio.

Jako powód podano “ochronę zdrowia sportowców przed pandemią wirusa Sars-CoV-2, która wywołała globalny kryzys zdrowotny”.

Następnego dnia (26 marca), północnokoreańskie media państwowe nadały komunikat, że 25 marca odbyło się zebranie komitetu Olimpijskiego, jednakże przemilczały całkowicie jaka została ostatecznie podjęta decyzja i nie przekazały jej także do komitetu organizacyjnego w Tokio.

Władze Korei Północnej twierdzą, że na terenie całego kraju nie ma nawet jednej osoby zarażonej koronawirusem. Nadal wzmacniane są patrole i uszczelniane granice z Chinami oraz Rosją. To zaś poważnie ograniczyło przepływ ludzi oraz zmniejszyło liczbę przejazdów do Korei Północnej.

Hashimoto, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego: “Od tej pory będziemy sprawdzać i potwierdzać wszelkie szczegóły”

Z Hashimoto, przewodniczącą komitetu organizacyjnego Igrzysk, NHK i inne media przeprowadziły wywiad krótko po południu 6 sierpnia. W tym krótkiej konferencji udzieliła następującej odpowiedzi: "Nie wiedzieliśmy o decyzji Korei Północnej o rezygnacji z uczestnictwa w Igrzyskach z wyprzedzeniem, przeczytaliśmy o tym dopiero w porannych wiadomościach.  Ani MKOl, ani Japoński Komitet Olimpijski nie poinformowały nas, że decyzja o rezygnacji z uczestnictwa w Olimpiadzie została podjęta. Na tym etapie nie mamy więcej informacji, więc będziemy teraz skrupulatnie sprawdzać i potwierdzać wszelkie szczegóły w związku z tym tematem”.

Dodała także: “Aby móc wziąć udział w Igrzyskach wystosowywane jest zaproszenie przez MKOI. My jako komitet organizacyjny będziemy dalej dążyć do stworzenia środowiska i warunków, w których sportowcy z wszystkich krajów i regionów będą mogli bezpiecznie uczestniczyć w Olimpiadzie”.

Sekretarz generalny komitetu Olimpijskiego, Marukawa: “Potwierdzamy szczegóły”

Na konferencji prasowej po posiedzeniu gabinetu, Marukawa, sekretarz generalny komitetu odpowiedzialna za organizację Olimpiady i Paraolimpiady, wypowiedziała się w ten oto sposób: "Przeczytaliśmy raporty i teraz jesteśmy na etapie potwierdzania szczegółów. Nie wiemy jednak, jakie dokładnie są okoliczności w Korei Północnej, dlatego też na ten temat nie mogę się w żaden sposób konkretnie wypowiedzieć.”

Przewodniczący Japońskiego Komitetu Olimpijskiego, Yamashita: “To ogromna szkoda, jestem rozczarowany”

Yamashita Yasuhiro, przewodniczący Japońskiego Komitetu Olimpijskiego (JOC), został zapytany tuż po południu 6-go kwietnia o wyrażenie swoich opinii na temat ogłoszenia przez Koreę Północną rezygnacji z uczestnictwa w Olimpiadzie w Tokio, które umieściło na swojej stronie internetowej Ministerstwo Wychowania Fizycznego. Wypowiedział się następująco: “Mieliśmy nadzieję, liczyliśmy na to, że w Igrzyskach wezmą udział wszystkie możliwe państwa i regiony, dlatego jestem ogromnie rozczarowany decyzją Korei Północnej o rezygnacji z uczestnictwa w Olimpiadzie.”

Zapytany, czy decyzja ta będzie miała wpływ na działania i decyzje komitetów olimpijskich innych państw, odpowiedział: “Nie sądzę. Dla wielu sportowców okazja do wystąpienia na Igrzyskach Olimpijskich to szansa, która zdarza się w życiu tylko raz. Co prawda trzeba przyznać, że postęp szczepień w Japonii jest wolniejszy w porównaniu do Europy czy Stanów Zjednoczonych. Jednak patrząc z perspektywy globalnej sytuacja z szerzeniem się pandemii i zakażeń uspokoiła się i jest obecnie stabilna.”

Główny Sekretarz Gabinetu, Katō: “Będziemy nadal uważnie monitorować sytuację”

Na konferencji prasowej po spotkaniu gabinetu, główny sekretarz Katō powiedział: "Jestem świadomy doniesień mediów. Jednak pierwszym krokiem dotyczącym udziału w igrzyskach w Tokio jest koordynacja z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim i Komitetem Organizacyjnym Igrzysk w Korei Północnej, a my będziemy nadal ściśle monitorować aktualną sytuację. Zaś rząd japoński będzie nieustannie podejmował wszelkie możliwe działania oraz wysiłki na rzecz poprawy sytuacji epidemiologicznej- przede wszystkim działania mające na celu przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się infekcji i zakażeń. Wszystko po to, aby jak najwięcej krajów i regionów mogło w lato uczestniczyć w Igrzyskach.”

W odpowiedzi na pytania reporterów dotyczące rozwiązania kwestii uprowadzeń obywateli japońskich przez Koreę Północną, odpowiedział: “Jak już wcześniej powiedział premier Suga, w sprawie uprowadzeń stanowisko rządu japońskiego się nie zmieniło.  Rząd przejmie inicjatywę w tej kwestii i jest gotowy do przeprowadzenia bezpośrednich rozmów z Koreą Północną.”

Ministerstwo ds. Zjednoczenia Korei w Korei Południowej: “To ogromna szkoda, że Olimpiada nie będzie mogła stać się szansą do pokoju, zjednoczenia i współpracy pomiędzy rozdzielonymi Koreami”

Komentując decyzję Korei Północnej o rezygnacji z uczestnictwa w Olimpiadzie w Tokio, południowokoreańskie Ministerstwo Zjednoczenia wydało rano 6 kwietnia oświadczenie, w którym napisało: "Rząd Korei Południowej miał ogromną nadzieję, że Olimpiada w Tokio będzie okazją do promowania pokoju na Półwyspie Koreańskim oraz pojednania i współpracy między Koreą Północną i Południową. Chcielibyśmy wyrazić żal, że ze względu na sytuację związaną z pandemią koronawirusa nie będzie to możliwe.”

Administracja Moon Jae-in'a postrzega Olimpiadę w Tokio jako okazję do promowania dialogu między krajami, w tym między Koreą Północną i Południową. Już wcześniej rząd Korei Południowej wyraziła także gotowość i chęć do współpracy przy organizacji igrzysk.

Minister Spraw Zagranicznych Korei Południowej: “Mamy nadzieję, że Północ także weźmie udział”

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Korei Południowej powiedział na konferencji prasowej 6 kwietnia: "Popieramy decyzję Japonii o przeprowadzeniu Olimpiady przy jednoczesnym podjęciu środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa. Olimpiada jest festiwalem pokoju na świecie, świętem, gdy wszyscy się łączymy, i mamy nadzieję, że Korea Północna również weźmie w niej udział. Zostało jeszcze trochę czasu, żeby się zastanowić i podjąć inną decyzję.”

Autor: 
tłum. Wiktoria Piontek
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama