Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Czym jest Paraolimpiada i dlaczego wykluczono z niej reprezentację Rosji?

Reklama

czw., 08/11/2016 - 19:10 -- Anonim (niezweryfikowany)

Odpowiedź redakcji:

W niedzielę, 7 sierpnia, Międzynarodowy paraolimpijski komitet (IPC) podjął decyzję o niedopuszczeniu rosyjskich zawodników do udziału w igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro. Na podstawie raportu Światowej agencji antydopingowej (WADA), w którym pojawiają się nazwiska 35 rosyjskich paraolimpijczyków, podejrzewanych o stosowanie niedozwolonych substancji, Rosyjskiemu Komitetowi Paraolimpijskiemu wytoczono sprawę.

Minister sportu Federacji Rosyjskiej Witalij Mutko powiedział, że Rosja złoży pozew w Sportowy sąd arbitrażowy w Lozannie (CAS) w związku z decyzją IPC o wykluczenie reprezentacji kraju z igrzysk Paraolimpijskich w 2016 roku.

"Składamy pozew do CAS. Będziemy walczyć o naszych paraolimpijczyków", — powiedział szef resortu.

"Teraz Craven (prezes MPK) przyjął jakąś niezrozumiałą linię, trzeba to teraz zbadać. Paraolimpijski komitet Rosji (ПКР) otrzymał decyzję na 14 kartakach, teraz wszystko trzeba samodzielnie przetłumaczyć. Spójrzcie na skład Światowego komitetu paraolimpijskiego – tam nawet nie ma naszych przedstawicieli" — dodał Witalij Mutko.

 

Czym jest Paraolimpiada?

Początek formularza

Dół formularza

 

  Igrzyska paraolimpijskie — to międzynarodowe zawody sportowe w różnych dyscyplinach sportu dla osób niepełnosprawnych, odpowiednik Igrzysk Olimpijskich. Odbywają się raz na cztery lata w tym samym miejscu, co i zwykła Olimpiada, tuż po nich.

  W tym roku będą trwały od 7 do 17 września w Rio de Janeiro (Brazylia). W ramach XV igrzysk Paraolimpijskich zostanie rozdanych 528 kompletów medali w 22 dyscyplinach sportu.

   

  Kiedy po raz pierwszy zaczęto przeprowadzać Paraolimpiadę?

  Letnie igrzyska paraolimpijskie odbywają się od 1960 roku, a zimowe igrzyska paraolimpijskie —1976 roku. Jednak pierwsze próby włączenia osób niepełnosprawnych do rywalizacji podejmowano jeszcze w XIX wieku. W 1888 roku w Berlinie powstał klub sportowy dla osób niesłyszących. W 1924 roku w Paryżu po raz pierwszy odbyły się igrzyska Olimpijskie dla osób niesłyszących.

  Założycielem ruchu paraolimpijskiego jest wybitny neurochirurg Ludwig Guttmann. W 1944 roku na zlecenie rządu wielkiej Brytanii otworzył Centrum obrażeń rdzenia kręgowego w małym miasteczku Stoke Mandeville. Neurochirurg poprzez zaangażowanie w sporcie próbował pomóc wielu osobom poszkodowanym w walkach na frontach II wojny światowej i wrócić im do normalnego życia. Fizyczna rehabilitacja weteranów wojny z czasem przerodziła się w zajęcia sportowe.

  W 1948 roku Guttmann przeprowadził zawody w strzelaniu z łuku wśród sportowców na wózkach inwalidzkich, w których uczestniczyli byli żołnierze. W 1952 roku zorganizował pierwsze międzynarodowe zawody z udziałem 130 sportowców niepełnosprawnych z Anglii i Holandii, które stały się prekursorami współczesnych igrzysk Paraolimpijskich.

   

  Dlaczego Paraolimpiada tak się nazywa?

  Termin "igrzyska paraolimpijskie" stał się oficjalnym w 1988 roku. Nazwa pochodzi od greckiego przyimka "para" ("razem z" lub "obok") i "Igrzyska Olimpijskie". Pierwotnie tytuł kojarzył z terminem związanym z paraliżem kończyn dolnych, ponieważ na początku zawody były przeprowadzane wśród osób z urazami kręgosłupa. Po tym, jak w rozgrywkach zaczęły brać udział sportowcy z innymi chorobami, nazwa stali traktować jako "obok Olimpiady", w znaczeniu równoległych i równorzędnych konkursów z Igrzyskami Olimpijskimi.

  Status pierwszych igrzysk Paraolimpijskich przyznany został 1984 roku, wcześniej Igrzyska paraolimpijskie nazywano "Igrzyska dla osób niepełnosprawnych" lub "Międzynarodowe zawody osób niepełnosprawnych". Ostatecznie termin "paraolimpijskie" został oficjalnie umocniony w 1988 roku. Od 2005 roku wprowadzono system umożliwiający uczestnictwo także ludziom niesłyszącym.

   

  W jakich dyscyplinach sportowych odbywają się zawody na Paraolimpiadzie?

  W skład Paraolimpiady wchodzą:

  Sporty letnie
  Wioślarstwo
  Koszykówka na wózkach
  Bocce
  Kolarstwo
  Ujeżdżanie konne
  Goalball

  Spływy kajakowe
  Judo
  Lekkoatletyka
  Tenis stołowy
  Paratriatlon
  Żeglarstwo
  Pływanie
  Strzelanie
  Rugby na wózkach
  Siatkówka na siedząco
  Strzelanie z łuku
  Tenis na wózkach inwalidzkich
  Podnoszenie ciężarów
  Szermierka na wózkach inwalidzkich
  Piłka nożna 5x5
  Piłka nożna 7x7

   

  Sporty zimowe

  Narty
  Curling na wózkach inwalidzkich
  Biegi narciarskie
  Biathlon
  Sledge-hokej na lodzie.

  Autor: Елена Слободян

  Tłumaczenie: Agnieszka Wielińska

  Źródło: https://www.aif.ru/olymp2016/dontknows/chto_takoe_paralimpiada_i_pochemu_ot_nee_otstranili_sbornuyu_rossii

  Dział: 
  Polub Plportal.pl:

  Reklama