Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

„Było nas trzech, w każdym z nas inna krew”, czyli kto z tenisowej TOP 3 jest najlepszy?

Reklama

wt., 05/19/2020 - 16:03 -- moderator2

Zdjęcia: Carine06, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Roger_Federer_(31125444138).jpg,
François GOGLINS, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Paris-FR-75-open_de_tennis-2-6--17-Roland_Garros-Rafael_Nadal-13.jpg,
James Boyes, https://pl.wikipedia.org/wiki/Novak_%C4%90okovi%C4%87#/media/Plik:Novak_Djokovic_Eastbourne_tennis_2017-12-2_(35456277672)_(cropped).jpg

 

Tenis, to dyscyplina sportu, która emocjonuje i elektryzuje miliony osób. Przewinęło się przez nią wiele legend, które stawały się wzorcami heroizmu i wytrzymałości. Obecnie z zapartym tchem oglądamy mecze szczególnie trzech zawodników: Rogera Federera, Rafaela Nadala oraz Novaka Djokovicia. Są to trzy ikony tego sportu. Lecz kto z nich jest po prostu najlepszy?

Nie można odpowiedzieć na to jednym zdaniem. Każdy ma inną opinię na temat stylu gry tenisistów z „wielkiej trójki” Ostatnio w sprawie najlepszego tenisisty wszech czasów Ivan Lendl, czyli także kawał historii tego sportu powiedział: „Novak, Rafa i Roger rywalizują o to, który z nich zdobędzie najwięcej tytułów wielkoszlemowych i będzie uważany za najlepszego. Teraz tylko możemy powiedzieć, że Roger prowadzi w wyścigu, który nie został jeszcze zakończony. Stanie się to dopiero, gdy cała trójka zwieńczy kariery i wtedy będzie można wydać opinię.” Zdaniem ośmiokrotnego zwycięzcy turniejów wielkoszlemowych, to właśnie zwycięstwa w nich decydują o tym, kto będzie najlepszym tenisistą w historii. Lecz, czy tylko ten czynnik powinien wpływać właśnie na postrzeganie całej kariery zawodnika? Ja natomiast postaram się zestawić tych tenisistów, przez pryzmat kilku bardzo ważnych rzeczy, które powinny cechować najlepszego tenisistę świata.

Serwis

Nie trzeba być wielkim ekspertem, aby wiedzieć, że każdą wymianę zawodnicy zaczynają właśnie od serwisu. Tenisiści z TOP 3 nie są bombardierami na miarę Johna Isnera, dla którego 40 asów na mecz, to jak dla nas umycie zębów-obowiązek. Lecz nie można powiedzieć o nich, że serwis jest ich piętą Achillesową niczym swego czasu start do wyścigu u Usaina Bolta. Trudno więc tu wskazać najlepszego. Moim zdaniem w tej kategorii powinien paść remis, bo Roger, Rafa i Nole serwują bardzo dobrze i nie potrafię określić, kto przoduje w tej kategorii.

Defensywa

Piłka nie jest okrągła, piłka jest kanciasta. Łatwiej stracić gola, niż go wbić”, śpiewał swego czasu Andrzej Dąbrowski. Odnosi się to, co prawda do innej dyscypliny sportu, lecz znakomicie również do tematu tego akapitu. Aby dobrze grać trzeba umieć bronić. Tutaj moim zdaniem również padł by remis, z tą różnicą, że nie potrójny, lecz podwójny. Oczywiście mam tutaj na myśli Novaka Djokovicia i Rafaela Nadala. Potrafią się oni zamieniać w ściany za linią końcową i tym samym zmuszają rywali do błędów.

Ofensywa

W tenisie przydaje się również umiejętność gry w korcie. Tutaj moim absolutnym przodownikiem jest Roger Federer. Częste akcje serwis-wolej momentami sprawiają, że przenosimy się do czasów, w których tenis męski nie polegał wyłącznie na okopaniu się za linią końcową i czekaniu na błąd przeciwnika.

 

Bekhend

Następnym bardzo ważnym tematem w grze w tenisa jest backhand. Nie ma co się rozwodzić. Najcelniejszym i najskuteczniejszym właśnie takim zagraniem posługuje się tenisista z Półwyspu Bałkańskiego.

Forhend

Jedno z prostszych i łatwiejszych uderzeń do opanowania, ale jakże ważne i kluczowe. Jak łatwo się domyśleć bez niego nie ma gry w tenisa. Większość tenisistów jest praworęcznych i przyjęło się, że forhend to uderzenie z prawej strony. Ja jednak postawiłem na tenisistę leworęcznego, czyli takiego, u którego forhend to uderzenie z lewej strony. Werdykt brzmi następująco: Rafael Nadal.

Wolej

Dla kontrastu, teraz jedno z najtrudniejszych uderzeń. Kto kiedykolwiek grał w tenisa, ten wie, że uderzenie piłki w locie, bez odbicia się od ziemie nie należy do najłatwiejszych zadań. Należy więc oddać królowi, co królewskie, a niekwestionowanym numerem jeden, jeśli chodzi o woleje jest Roger Federer.

Mentalność

Większość meczu nie zależy od samej sprawności fizycznej, lecz leży po stronie mentalnej. Ciśnienie jakie muszą znosić tenisiści, szczególnie podczas decydujących punktów jest ogromne. Moim zdaniem najlepiej radzi z nim sobie Rafa Nadal.

Gra na poszczególnych kortach

Dla tych, którzy nie do końca wiedzą, o co chodzi, śpieszę wyjaśnić, że mam na myśli poszczególne nawierzchnie. Są trzy podstawowe rodzaje kortów: Twarde, ziemne i trawiaste. W mojej opinii zawodnikiem stworzonym do gry na betonie jest Novak Djoković. Następne dwie nawierzchnie to bułka z masłem dla każdego fana tenisa. Mówiąc korty ziemne- myślisz: Nadal, a korty trawiaste to te, na których przoduje Federer.

Wygrane turnieje wielkoszlemowe

Sytuacja w tej kategorii jest bardzo ciekawa. Na razie na prowadzeniu jest Szwajcar z dwudziestoma triumfami, ale coraz mocniej czuje na plecach oddech Hiszpana i Serba, którzy mają kolejno 19 i 17 wygranych wielkich szlemów. Cytując pewną piosenkę w przyszłości, w tej kategorii „wszystko się może zdarzyć”.

Gra na Igrzyskach Olimpijskich

Tylko raz na cztery lata każdy tenisista może zapisać się złotymi zgłoskami w historię tenisa. Zwycięstwo na IO jest najważniejszym triumfem dla tenisisty, przynajmniej tak powinno być. W tej kategorii wygrywa Rafa Nadal. Ma on bowiem dwa złota: w singlu, oraz w deblu. Roger Federer ma z kolei złoto w grze podwójnej i srebro w pojedynczej. Najskromniejszym dorobkiem może pochwalić się Novak Djoković, który w dorobku ma tylko brąz z Igrzysk w Pekinie za tzw. singla.

Podsumowania nadszedł czas. Gdyby zestawić przytoczone przeze mnie kategorie, najlepszym tenisistą okazałby się tenisista z Majorki. Nie znaczy to oczywiście, że to musi być prawda. Osobiście sprzeczałbym się z wynikami. Lecz to zestawienie pokazuje, że nie można tenisistów z TOP 3 mierzyć jedną miarką. Ważny jest także sam styl gry zawodnika, aby określić kogo gra się nam bardziej podoba. Każdy ma swoje preferencje i może mu się podobać styl gry każdego. Cała trójka jest wielka i jedno jest pewne, trzeba się cieszyć ich grą pułki grają, bo ustkę, która pozostanie po Rafie, Rogerze, czy Novaku nie sposób będzie wypełnić.

Autor: 
Jarosław Truchan
Polub Plportal.pl:

Reklama