Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Ranking 10 najlepszych pięściarzy wagi ciężkiej w historii według ekspertów „W Ringu”

Reklama

pt., 05/08/2020 - 12:56 -- moderator2

Sezon ogórkowy spowodowany pandemią koronawirusa trwa w świecie sportu w najlepsze. Redakcje mediów sportowych robią co w ich mocy by umilić kibicom ten ciężki dla nich czas. Wiele emocji budzą dyskusje na temat historii sportowych zmagań, porównywanie sportowców, klubów, wspominanie wielkich wydarzeń.

Zgodnie z tym trendem postępują także twórcy programu „W Ringu” emitowanego na youtube’owym kanale „ETOTO TV”. Od początku trwania pandemii eksperci każdego tygodnia tworzą wspólnie rankingi czołowych dziesiątek pięściarzy w różnych zestawieniach. W czwartej już odsłonie tego typu programów znawcy boksu w składzie Kacper Bartosiak, Maciej Miszkiń, Edward Durda, Janusz Pindera i Przemysław Saleta wzięli pod lupę całą historię pięściarskiej wagi ciężkiej. Przyjrzyjmy się sylwetkom poszczególnych pozycji ich rankingu.

 

10. Evander Holyfield

Zdobywca brązowego medalu olimpijskiego na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w 1984 roku, mistrz świata wagi junior ciężkiej, czterokrotny mistrz świata wagi ciężkiej. Jest jedynym pięściarzem w historii, który w ciągu swojej kariery został niekwestionowanym mistrzem świata wagi junior ciężkiej i ciężkiej. Do historii przeszedł jego pojedynek z Mikiem Tysonem, w którym Holyfield stracił fragment ucha.

 

9. Joe Frazier

Mistrz olimpijski z Tokio, legenda boksu lat 70, zwycięzca słynnej „walki stulecia”, w której pokonał na punkty Muhammada Alego.

 

8. Jack Johnson

Mistrz świata wagi ciężkiej w latach 1908-1915. Dzięki swoim świetnym jak na początek XX w. warunkom fizycznym (186 cm, 93kg) brutalnie rozbijał swoich rywali.

 

7. Larry Holmes

Nieoficjalny posiadacz najlepszego lewego prostego w historii. Wygrał z rzędu 48 pierwszych walkzawodowych. 19 razy bronił mistrzowskiego pasa, pokonał 7 niegdysiejszych mistrzów świata.

 

6. Lennox Lewis

Mistrz olimpijski z 1988 roku, ostatni niekwestionowany mistrz świata wagi ciężkiej. Wygrał 70 zawodowych walk, przegrał zaledwie 2. Polskim kibicom znany przede wszystkim z błyskawicznego pokonania Andrzeja Gołoty. Świetna praca w dystansie, niesamowite ciosy proste i cierpliwość czyniły go jednym z najbardziej kompletnych pięściarzy w dziejach.

 

5. Mike Tyson

Bez wątpienia najbardziej kontrowersyjny pięściarz w historii. Najmłodszy mistrz świata wagi ciężkiej (20 lat i 4 miesiące). 19 swoich pierwszych wag wygrał przez nokaut, w tym 12 w pierwszej rundzie. Swoim agresywnym stylem walki zastraszał rywali. Jego błyskotliwą karierę przerwał pobyt w więzieniu, po którym „bestia” nie wróciła już do dawnej formy.

 

4. Rocky Marciano

49 zawodowych walk, 49 zwycięstw. 88% jego walk zakończyło się nokautem. Na ringu bezwzględny dla rywali, którzy walki kończyli najczęściej z połamanymi kośćmi czaszki.

 

3. George Foreman

Mistrz olimpijski z 1968 roku. Najstarszy mistrz świata wagi ciężkiej (45 lat). Wygrał 76 zawodowych walk, w tym 68 przed czasem. Posiadacz betonowych pięści i żelaznej szczęki. Znokautować zdołał go jedynie Muhammad Ali.

 

2. Joe Louis

Mistrz świata wagi ciężkiej w latach 1937-1949. Bronił mistrzowskiego pasa 25 razy. Ulubieniec prezydenta Roosevelta, pierwszy czarnoskóry bohater amerykańskiego społeczeństwa. Do historii przeszedł jego pojedynek z Maxem Schmelingiem, który dla Amerykanów stał się symbolem walki z nazizmem.

 

1. Muhammad Ali

Mistrz olimpijski w 1960 roku. Pierwsze mistrzostwo świata zdobył jeszcze jako Cassius Clay. Po przejściu na islam w 1964 roku już jako Muhammad Ali stał się symbolem walki o pokój i tolerancję rasową. Jego legenda to mieszanka osobowości i magicznych umiejętności bokserskich. Walki z jego udziałem, takie jak „walka stulecia” przeciwko Frazierowi w Madison Square Garden, „The Rumble in the Jungle” przeciwko Foremanowi, czy „Thrilla in Manila” ponownie przeciwko Frazierowi to jedne z najważniejszych wydarzeń w historii światowego sportu.

Autor: 
Wojciech Łukasik
Źródło: 

Boxrec.com, Youtube.com/etototv, Wikipedia

Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama