Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Rolki rolkom nie równe

Reklama

czw., 11/26/2015 - 16:07 -- Anonim (niezweryfikowany)

Wrotki  (zwane też rolkami) możemy podzielić na dwa rodzaje:

- wrotki dwuśladowe 
- wrotki jednośladowe.

Wrotki dwuśladowe tradycyjne mają kółka ustawione w dwóch osiach - dwa kółka z przodu, dwa z tyłu. Ten rodzaj wrotek jest już mało popularny i ustąpił miejsca wrotkom jednośladowym.
Wrotki jednośladowe, zwane popularnie rolkami, mają kółka ustawione w jednej linii. Można wyróżnić kilka rodzajów rolek jednośladowych, które różnią się budową zależnie od rodzaju jazdy. Rolki składają się z butów, do których przyczepiona jest szyna z kółkami. Najczęściej szyny są odkręcane, jednak nie zawsze. Kółka mają różne wielkości, które oznacza się w milimetrach(mm). Ważna jest też twardość kółek oznaczana literą (a) - im większy numer przed litera tym twardsze kółko.

Główne rodzaje rolek to:
Rolki rekreacyjne - przeznaczone dla osób, które zaczynają przygodę z jazdą na rolkach, jeżdżą mniej intensywnie, z małymi prędkościami. Rolki te posiadają wygodne buty usztywniające kostkę, z dobra wentylacją. Szyny wykonane są z materiałów sztucznych bądź aluminium. Kółka mają wielkość do 80 mm, twardość do 82a.

Rolki do jazdy fitness - przeznaczone dla osób umiejących jeździć i dla tych, którzy chcą poprawić swoją formę fizyczną. Rolki te są zbudowane z lepszych materiałów niż rolki rekreacyjne. Szyny w tych rolkach zrobione są z aluminium, co sprawia że są sztywniejsze. Kółka są większe od 80 do 90 mm oraz twardsze (do 84a), co sprawia że można na nich osiągać większe prędkości. Ten typ rolek jest najbardziej popularny wśród jeżdżących.

Rolki do jazdy szybkiej - są dla tych, którzy chcą poczuć prędkość na rolkach, pościgać się, osiągać coraz lepsze czasy. Na tej klasy rolkach jeżdżą też zawodnicy, którzy regularnie trenują, by ścigać się w zawodach, takich jak mistrzostwa Europy czy nawet świata, ale też ci, dla których rolki fitnessowe były za wolne. Rolki do jazdy szybkiej można spotkać w dwóch odmianach - z wysokim butem oraz niskim. Wysokie buty są dla osób, które potrzebują mieć usztywnioną kostkę i większą stabilizację. Na niskich butach jeżdżą zaawansowani zawodnicy gdyż taki but jest lżejszy i robiony na odlew, czyli idealnie dopasowany do stopy zawodnika. Jest możliwość dopasowania takiego buta do nogi, ponieważ zrobiony jest on z karbonu - materiału, który pod wpływem temperatury robi się plastyczny. Szyny robione są z aluminium, zapewniają więc sztywność i wytrzymałość. Wielkość kółek dochodzi do 110 mm, najczęściej spotykany zestaw to 4x100mm. Twardość kółek dochodzi nawet do 86a.

Rolki do jazdy agresywnej - przeznaczone dla ludzi, którym podoba się jazda na rampach, w skate parkach, ślizganie po miejskich poręczach czy murkach. Rolki takie są raczej dla bardziej zaawansowanych rolkarzy, gdyż różnego rodzaju ewolucje wymagają opanowania sprzętu, jak i odpowiedniego przygotowania fizycznego. Jednak wielu młodych ludzi zaczyna swoją przygodę z rolkami od tego rodzaju sprzętu. Buty w tych rolkach są bardzo sztywne, dobrze trzymają kostkę. Szyny są wzmacniane po to, by można było się ślizgać na murkach poręczach. Koła są bardzo twarde - 88a do 101a, o wielkości od 50 mm do 62 mm.

Rolki do hokeja - przeznaczone oczywiście do gry w hokeja na rolkach. Buty w nich są bardzo mocne, lecz słabo wentylowane. Szyny sztywne, kółka ok. 50 mm, ich twardość od 74 do 84a. 
Rolki do jazdy terenowej- na tych rolkach można jeździć po parkowych, bądź leśnych ścieżkach. Możemy nimi wjechać tam, gdzie inne rolki nie pojadą. Posiadają pompowane kółka o dużej średnicy.

Polub Plportal.pl:

Reklama