Zaczęła uprawiać gimnastykę w wieku 57 lat. Mając 91 lat jest mistrzynią!

Niektóre gimnastyczki mając 29 lat kończą karierę, a Niemka Johana Kvas będąc w tym wieku jeszcze nawet nie zaczęła na poważnie trenować. Dziś ma 91 lat i lepsza jest od konkurentek.

Większość ludzi w tym wieku byłaby szczęśliwa, że porusza się bez chodzika. Choć weszła w 91 rok życia, ta leciwa dama z niemieckiej prowincji Saksonia-Anhalt ćwiczy, jakby nigdy nie słyszała o reumatyzmie i artrozie. Johana Kvas, najstarsza gimnastyczka na świecie, która bierze udział w zawodach, ma zapewnione miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa. Ostatnio brała udział w zawodach w Berlinie i znów zadziwiła publiczność.

Kiedy w 2011 roku po raz jedenasty brała udział w mistrzostwach seniorów i zwyciężyła znacznie młodsze konkurentki, postanowiła zakończyć rywalizację.

- Było mi nieprzyjemnie, że stoję na podium dla zwycięzców mając prawie 90 lat. Pomyślałam, że nadszedł czas, aby przestać, powiedziała sportsmenka niemieckiemu Tagesspiegel.

Niemniej jednak, nie przestała: pół roku później już przygotowywała się do nowego konkursu. Co najmniej dwa razy w tygodniu treningi na sali, codziennie poranne ćwiczenia poprawiające ruchomoś

– wszystko to byłoby niemożliwe bez samodyscypliny. Johanie pomogła wrodzona potrzeba ruchu.

Gdy jeszcze była dziewczyną, naśladowała ojca, który również zajmował się gimnastyką sportową: ćwiczyła na drążku i robiła obroty na poręczach. Skończyła wydział kultury fizycznej w byłej NRD i został trenerką. Ale chciała też sobie coś udowodnić. Miała 57 lat, gdy postanowiła, że weźmie udział w zawodach. Rok później została mistrzynią NRD w kategorii seniorów.

Dzięki Youtube stała się znana i poza branżą. W 2012 roku niektóre z jej filmów wideo stały się hitem sieci. Na gimnastycznych zawodach w Berlinie po raz kolejny udowodniła swoje umiejętności gdy ćwiczyła na poręczach, na swoim ulubionym przyrządzie.

Tym razem nie wygrała, ale mimo wszystko ma powody, by być zadowoloną: zajęła piąte miejsce na 12 zawodniczek, przy czym pozostałe zawodniczki były od niej znacznie młodsze.