Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Pływaczka Zijderveld i pływak Dorsman zgarniają pierwsze paraolimpijskie tytuły

Reklama

sob., 08/28/2021 - 10:41 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Getty Images

Holenderska drużyna pływaczek wygrała cztery medale w Igrzyskach Paraolimpijskich. Rogier Dorsman (400 metrów styl dowolny) i Chantalle Zijderveld (100 metrów styl klasyczny) zdobyły złoto, podczas gdy Lisa Kruger (100 metrów styl klasyczny) i Liesette Bruinsma (400 metrów styl dowolny) zdobyły srebro.

Dwudziestoletnia Zijderveld, urodzona bez prawej dłoni, zrobiła spore wrażenie na Tokyo Aquatics Centrę. Pływaczka z prowincji Zuid-Holland już w przedbiegach pobiła rekord świata w kategorii 100 metrów stylem klasycznym w klasie SB9 (1.11,23), a w finale była jeszcze szybsza: 1.10,99.

 

Broniąca tytułu Kruger, która ma zaburzenie wzrostu w lewej ręce, zdobyła na tej samej odległości srebro (1.13,91), a Australijka Keira Stephens skończyła jako trzecia z czasem 1.17,59.

 

Zijderveld zdobyła pięć lat temu na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro brąz w kategorii 100 metrów stylem klasycznym. Już w środę wygrała w Tokio srebro na 50-metrowym torze w stylu dowolnym, a w czwartek zdobyła swój pierwszy paraolimpijski tytuł.

 

Dorsman wygrał w czwartek swój pierwszy paraolimpijski medal. Dwudziestodwulatek z prowincji Zuid Holland zaczął jako faworyt w kategorii 400m stylem dowolnym w klasie S11 i potwierdził swój status w finale z czasem 4.28,47. Japończyk Uchu Tomita popłynął po srebro (4.31,69), a brąz poszedł do Chińczyka Dongdonga Hua (4.34,89).

 

Dorsman, który ma ograniczenia wzrokowe, debiutował na Igrzyskach Paraolimpijskich. Dwa lata temu zgarnął tytuł Mistrza Świata w Londynie w kategorii 400m stylem dowolnym oraz 200m stylem zmiennym, a poza tym srebro w 100m stylem klasycznym oraz 100m na plecach.

 

Amerykanka płynie po rekord świata i wyprzedza Bruinsmę

Bruinsma płynęła w finale na 400m stylem dowolnym (klasa S11) kobiet trochę szybciej niż wtedy, gdy pięć lat temu w Rio de Janeiro wygrała złoto, jednak dwudziestoletnia Fryzyjka musi przekazać teraz tytuł Anastasii Pagonis.

 

Siedemnastoletnia Amerykanka już w porannej sesji pobiła rekord świata (4.56,16), a w rywalizacji końcowej była jeszcze szybsza: 4.54,59. Bruinsma zdobyła srebro z czasem 5.05,34, a brąz zdobyła Chinka Liwen Cai (5.07,56).

 

Bruinsma, która jest osobą niewidzącą, w 2016 na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio miała w wieku szesnastu lat najwięcej osiągnięć ze wszystkich holenderskich sportowców. Fryzyjka wygrała złoto w kategorii 200m stylem zmiennym oraz 400m stylem dowolnym, srebro zdobyła w stylu klasycznym na 100m, a brąz na 50m i 100m stylem dowolnym.

 

Tim van Duuren i Thomas van Wanrooij minęli się w czwartek o włos z medalami. Van Duuren (23) uplasował się na trzecim miejscu w finale 100m stylem klasycznym (SB8), ale w zawodach końcowych był za wolny o siedem setnych, aby zdobyć brąz.

 

Osiemnastoletni Van Wanrooij skończył jako piąty na stumetrowym torze stylem grzbietowym w klasie S13, z różnicą 0,64 sekundy od trzeciego miejsca.

Osiem medali dla Holandii

Holandia na ten moment ma osiem medali (pięć złotych) w tokijskich Igrzyskach Paraolimpijskich. W czwartek złoto wpadło również na konto kolarki torowej Larissy Klaassen oraz jej pilotki Imke Brommer po wyścigu na 1000 metrów, a dla amazonki Sanne Voets w indywidualnym teście podczas treningów.

 

Igrzyska Paraolimpijskie zostały otwarte we wtorek i trwają do soboty piątego września.

Autor: 
NU.nl Tłum.: Julia Lewandowska
Polub Plportal.pl:

Reklama