Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Niesamowita historia Tomasza Kaczora. Polak wicemistrzem świata

Reklama

pon., 08/26/2019 - 11:25 -- izabela.szkatula

W tym roku skończy 30 lat i już miał być na sportowej emeryturze. Brak wiedzy spowodował jednak, że Tomasz Kaczor nie został w Rio de Janeiro medalistą olimpijskim. Po poprzednim sezonie zawalił mu się świat. Przestał być finansowany przez Polski Związek Kajakowy. Musiał jednak utrzymać rodzinę, więc wyjechał do pracy na fermę indyków w Anglii. W czerwcu, choć pierwotnie nie znalazł się w kadrze na Igrzyska Europejskie w Mińsku, został pierwszym polskim złotym medalistą tej imprezy wśród mężczyzn w kajakarstwie. W niedzielę w węgierskim Szeged został wicemistrzem świata.

 

17055287085247961433-2.jpg

Kaczor przez wiele lat był zawodnikiem, z którym wiązano duże nadzieje. Regularnie bowiem zdobywał medale mistrzostw świata i Europy juniorów, a także młodzieżowych mistrzostw Europy. Na koncie ma też medale mistrzostw Europy seniorów. Zawodził jednak w mistrzostwach świata i igrzyskach olimpijskich. W Mińsku, w momencie kiedy już niemal zakończył karierę, został mistrzem igrzysk europejskich, a teraz w Szegedzie sięgnął po tytuł wicemistrza świata w olimpijskiej konkurencji C-1 1000 m.
Szkoła życia i nowa szansa
Nie dziwi zatem fakt, że kiedy odbierał złoty medal w Mińsku łzy płynęły po jego policzku. Ten sukces przyszedł zupełnie niespodziewanie. Łzy pojawiły się też po minięciu linii mety w mistrzostwach świata.
Jeszcze jesienią ubiegłego roku pracował w Anglii na... fermie indyków i myślał o zakończeniu kariery.
- Zostałem bez środków do życia, więc musiałem podjąć się pracy, by utrzymać rodzinę. To była dla mnie szkoła życia. Pracowałem przez siedem dni w tygodniu po 12 godzin. Nie żałuję jednak tego, bo poznałem życie. Wiem też, że potrafię robić też inne rzeczy niż tylko pływanie kajakiem - powiedział po sukcesie w igrzyskach europejskich w rozmowie z Onet Sport.
Przygoda z Anglią trwała ledwie kilka tygodni. Zaraz po Nowym Roku wyjechał bowiem do Chin. Polski Związek Kajakowy, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie skontaktował się z Kaczorem i nie wyraził zainteresowania zawodnikiem.
- Jeszcze kiedy pracowałem w Anglii powiedziałem żonie, że kończę ze sportem, bo nie mam już żadnej motywacji. Kolejnego poranka otrzymałem telefon od trenera kadry chińskiej Marka Plocha, który zapytał mnie, czy nie chcę otrzymać jeszcze jednej szansy. Zaproponował mi zatrudnienie w roli asystenta z możliwością treningu do Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Skonsultowałem się z żoną i ta dość szybko stwierdziła, że warto skorzystać z jeszcze jednej szansy, choć mamy dwójkę małych dzieci. Stwierdziła, że dobrze byłoby, żebym miał czyste sumienie i poczucie tego, że zrobiłem wszystko, co mogłem, by zdobyć medal olimpijski. Te słowa były dla mnie wystarczającą mobilizacją - opowiadał Kaczor.
Na własną rękę
Po sukcesie w Mińsku, Kaczor nabrał jeszcze większej ochoty na walkę o medal w Tokio. Chciałby jednak, by jego trenerem był Ploch. Ten znakomity szkoleniowiec dość niespodziewanie rozwiązał jednak kilka dni temu kontrakt z chińską federacją i wrócił do Polski. Z nim też zerwali kontrakt, choć wcześniej zapewniali, że znajdą środki na to, by zrobić z niego mistrza świata.
- Nie pozwalają im jednak na to przepisy. Chcieli jeszcze, bym wrócił do treningu z nimi, ale teraz, kiedy nie będzie trenera Marka, to na pewno nie będę współpracował z Chińczykami. On miał rozpisany cały plan do ostatniego dnia przed finałem olimpijskim - przyznał 29-latek.
Ostatnie tygodnie przed igrzyskami europejskimi Kaczor trenował jednak pod okiem trenera klubowego Dariusza Bresińskiego. Wszystko dlatego, że Ploch zajmował się tylko i wyłącznie zawodnikami chińskiej kadry, którzy mieli całkiem różny plan od naszego kanadyjkarza. Dla Kaczora jednym z ważnych startów były bowiem igrzyska europejskie.
- Jestem wdzięczny trenerowi Bresińskiemu za to, że doglądał mojego treningu. Chodziło tutaj głównie o technikę wiosłowania. To są takie dwie osoby, na które zawsze mogę liczyć - mówił Kaczor.
Nie trenował on z kadrą kanadyjkarzy, a na obozy jeździł najczęściej tam, gdzie przebywała nasza kajakowa reprezentacja.
- Po prostu nie pasuje mi Kruszwica, gdzie najczęściej trenują kanadyjkarze. To nie jest dobre miejsce. Tam, poza torem, nie ma nic. Nawet siłowni. Zawodnicy mieszkają w zajeździe, w którym w weekendy odbywają się huczne imprezy, a to wiąże się z nieprzespanymi nocami. Do tego jest on przy ruchliwej drodze, a na parkingu spotyka się okoliczna młodzież, która szaleje do godzin porannych. Nie da się dobrze trenować w takim miejscu - wymieniał nasz mistrz.
Pomoc Anny Lewandowskiej i... hipnozy
Ciekawe jest to, że przez lata Kaczor - choć należał do ścisłej światowej czołówki - nie był w stanie sięgać po medale mistrzostw świata, czy igrzysk olimpijskich. Teraz, kiedy właściwie przestał trenować, wywalczył pierwszy seniorski złoty medal i został wicemistrzem świata.
- W tym roku zmieniłem niemal wszystko. Począwszy od miejsca do treningu, przez wiosło, aż po plan treningowy. Wszystko jest zupełnie inaczej niż robiłem do tej pory. Na pewno trenuję też ciężej. Poza tym dorosła chyba w końcu głowa, a przede wszystkim odpoczęła. Przecież miałem cztery miesiące przerwy od treningu. Najwyraźniej potrzebowałem takiego resetu. Kiedy wróciłem, to też zmieniłem podejście. Zacząłem się po prostu bawić kajakami i to przyniosło efekt. Przestałem się spinać i nastawiać na medal za wszelką cenę - wyjaśnił Kaczor.
Nasz kanadyjkarz rozpoczął też współpracę z psychologiem sportu. Postawił na byłą wioślarkę Magdalenę Kemnitz-Kaczmarek.
- Dużo mi pomogła. Przede wszystkim bardzo mnie odblokowała. Nawet stwierdziła, że przechodziłem wczesne stadium depresji sportowej. Były momenty, kiedy nawet nie chciało mi się wstać z łóżka, by pójść na trening. Kiedy z kolei na niego szedłem, to nie miałem motywacji. Szybko jednak poradziłem sobie z tymi objawami dzięki Magdzie i jedziemy dalej - opowiadał.
Razem z "trenerem życia" Sebastianem Zacharą przed igrzyskami europejskimi stosowali ciekawą metodę przygotowania mentalnego poprzez... hipnozę.
- To pomogło mi odblokować głowę. I wygląda na to, że ta metoda działa - zauważył.
Co ciekawe, Kaczor sięgnął także po pomoc... Anny Lewandowskiej. Połączyła ich znakomita przed laty polska lekkoatletka Monika Pyrek.
- Przeczytałem w książce Roberta Lewandowskiego wypowiedź Moniki i napisałem do niej, czy była by szansa na kontakt z Anią. Chciałem, żeby ustaliła mi dietę. Ania się zgodziła. Dostałem dwa numery, polski i niemiecki, i tak się zaczęła przygoda. Dzięki niej nauczyłem się, jak jeść, spać, regenerować się i zawsze pozytywnie myśleć - zdradził w rozmowie z Onet Sport.
Po złoto do Tokio
W Mińsku i Szegedzie pokonał samego Sebastiana Brendela z Niemiec. To trzykrotny mistrz olimpijski i dziesięciokrotny mistrz świata.
- Teraz wiem, że to nie jest człowiek z kosmosu, tylko takim sam sportowiec jak ja - wtrącił.
Kaczor wywalczył kwalifikację na igrzyska olimpijskie do Tokio. Nie będzie to jednak nominacja imienna, a jedynie dla kraju.
- Jeżeli ją wywalczę, to nie będę miał pewności, że pojadę do Tokio. Trzeba będzie jeszcze wysoką formą zasłużyć na to w przyszłym roku. Już raz zostałem niesprawiedliwie potraktowany przez PZKaj. Po mistrzostwach świata w ubiegłym roku obiecano mi, że nie zostanę bez środków do życia. Nikt się jednak nie odezwał. Oszczędności, jakie miałem, zaczęły topnieć, i trzeba było podjąć w życiu drastyczne kroki. Dlatego boję się tego, że teraz może być podobnie. Nie chciałbym, by o wyjeździe na igrzyska decydowały układy. Dlatego będę się starał ze wszystkich sił udowodnić, że to ja zasługuję na to, by walczyć dla kraju - zapowiedział Kaczor i wspomniał: - Cały czas mam w pamięci słowa nieżyjącego już trenera Piotra Głażewskiego po tym, jak wywalczyłem równo dziesięć lat temu w Poznaniu złoty medal młodzieżowych mistrzostw Europy. Powiedział wówczas: Tomek, ty jesteś takim zawodnikiem, że jak nie robisz medali, to nie robisz, ale jak już walniesz wynik, to jest on historyczny.
- Kiedyś w końcu Polska musi zdobyć ten złoty medal olimpijski w kajakarstwie. Byłoby zatem super, gdyby wynik z Mińska udało się powtórzyć za rok w Tokio - dodał.
Porachunki z igrzyskami
Kaczor ma poczucie, że powinien się rozliczyć z igrzyskami olimpijskimi. Startował w nich dwukrotnie. W Londynie w 2012 roku startował w C-2 z Marcinem Grzybowskim. Zajęli wówczas dziewiąte miejsce. Cztery lata później w Rio de Janeiro jechał walczyć o medal w C-1 na 1000 metrów. Ostatecznie skończyło się na zwycięstwie w finale B. Początkowo został sklasyfikowany na dziewiątej pozycji, ale po dyskwalifikacji Sergheia Tarnovschiego z Mołdawii, przesunął się na ósmą pozycję. W finale B uzyskał czas, który dałby mu... medal w finale A. Był naprawdę świetnie przygotowany. O tym, że nie stanął na podium zaważyła... niewiedza.
- Nie powiedziałem jeszcze ostatniego słowa i wiem, że jestem w stanie wywalczyć medal olimpijski. Byłem bardzo bliski tego w Rio de Janeiro. O wszystkim zaważyła tak naprawdę wpadka w eliminacjach. Nasz team leader, który był na odprawie przed startem w ogóle nie poinformował nas, że został zmieniony system kwalifikacji. Z naszej wiedzy wynikało, że wszyscy mieli płynąć w półfinale. Dlatego płynąłem tak, by w nim uniknąć Brendela i zająłem w eliminacjach drugie miejsce. Pomiędzy nimi a półfinałem było ledwie kilkadziesiąt minut przerwy. W tym czasie dowiedziałem się, że jednak prosto z eliminacji awansowali do finału zwycięzcy biegów. Co ciekawe, o tym przepisie wiedzieli wszyscy w Polsce, a ja nie byłem tego świadomy. Ostatecznie do wejścia do finału zabrakło mi 0,35 sek. Mam zatem coś do udowodnienia. Tym bardziej, że do Brazylii jechałem po medal olimpijski, po którym miałem zakończyć karierę. Teraz wiem, że to się uda. Kiedy trenowałem w Chinach powiedziałem sobie, że chcę zdobyć jeszcze trzy medale w mojej karierze: igrzysk europejskich, mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich - zakończył Kaczor.
Dwa kroki już wykonał. Pozostał jeszcze ten trzeci. Najważniejszy.

Autor: 
Tomasz Kalemba
Źródło: 

Onet

Polub Plportal.pl:

Reklama