Niesamowite widoki, zastrzyk adrenaliny i okazja do sprawdzenia swych umiejętności. To w skrócie kajakarstwo górskie, dyscyplina dostarczająca niezapomnianych wrażeń, o które trudno gdziekolwiek indziej.
Jednak na czym dokładnie polega i gdzie możemy uprawiać kajakarstwo górskie? Odpowiedzią na to pytanie zajmiemy się poniżej.
CZYM JEST KAJAKARSTWO GÓRSKIE?
Jak sama nazwa wskazuje – kajakarstwo górskie polega na spływie kajakiem po górskich rzekach, czy ciekach wodnych o podobnym charakterze. Zasadniczo wyróżnia się dwa nurty tej dyscypliny:
- Wyczynową – polegającą na uzyskiwaniu lepszych wyników (czasowych lub punktowych) i rywalizacji z innymi. Zjazd i slalom to przykłady kajakarstwa wyczynowego.
- Turystyczną – polegającą na pokonywaniu dzikich rzek, dla samej przyjemności i satysfakcji płynącej z doświadczenia.
Oba nurty dzielą się jeszcze na poszczególne dyscypliny, znacznie się od siebie różniące, ale wszystkie je łączy wzburzona woda, sporo emocji, oraz charakterystyczny, krótki i obły kajak górski.
KLASYFIKACJA RZEK GÓRSKICH
By ułatwić kajakarzom dobranie odpowiedniej rzeki do umiejętności, opracowano międzynarodową skalę WW. Skrót ten wywodzi się od angielskiego określenia whitewater, oznaczającego wzburzoną wodę.
Kategorie tej skali wyglądają następująco:
- WW I – bystra rzeka górska, niewiele przeszkód, szerokie bystrza i częste przemiały. Wszelkie potencjalne zagrożenia dobrze widoczne i łatwe do zauważenia z daleka. Polecana dla średniozaawansowanych kajakarzy, jak i początkujących pod opieką doświadczonych kolegów.
- WW II – tutaj pojawiają już się podwodne przeszkody i wysokie fale, oraz niewielkie progi i odwoje. Ten rodzaj rzek polecany jest już tylko doświadczonym kajakarzom.
- WW III – silny nurt, zdarzają się także szachownice głazów, częściej występują różne przeszkody.
- WW IV – rwący nurt, ilość przeszkód w postaci głazów, progów i odwojów sprawia, że na niektórych odcinkach niezbędna jest asekuracja z brzegu.
- WW V – tutaj rozpoznanie z brzegu staje się konieczne. Spore progi, silne odwoje i duże spadki czynią rzekę wyjątkowo niebezpieczną.
- WW VI – niemal niemożliwe do przepłynięcia, ekstremalnie niebezpieczne nawet dla weteranów w szczytowej formie.
Jako, że rzadko bywa, by cała rzeka przedstawiała ten sam poziom trudności na całej swej długości, często stosuje się oznaczenia łamane, takie jak:
- WW I-II – rzeka posiada odcinki o trudności WW I, jak i WW II. Natomiast opis typu WW II-I oznacza, że nieco częstsze są odcinki o wyższym poziomie trudności.
- WW I(IV) – na całej długości rzeka reprezentuje poziom WW I, jednak występuje na niej co najmniej jedno miejsce o trudności WW IV
W przypadku odcinków na których nie idzie pływać (bród, wodospad, elementy infrastruktury wodnej) stosuje się oznaczenie X.
KAJAKARSTWO GÓRSKIE W POLSCE – GDZIE?
W Polsce znajdują się rzeki o niemal każdym poziomie trudności (za wyjątkiem WW VI). Dzięki temu zarówno początkujący, jak i doświadczony poszukiwacz wrażeń znajdzie coś dla siebie, nie wyjeżdżając z kraju. Trzeba jednak pamiętać, że w zależności od warunków, zwłaszcza opadów deszczu i roztopów, nawet rzeka klasy WW II może awansować do rangi V.
Do najłatwiejszych rzek o charakterze górskim należą Dunajec, Łysa Kłodzka, czy Biała Głuchołaska. Cechują się poziomem WWI, na wielu odcinkach można je jednak traktować jak rzeki nizinne. Idealnie sprawdzą się dla początkujących, jako stosunkowo proste, ale niezwykle malownicze wprowadzenie do kajakarstwa górskiego.
Nieco większą trudnością charakteryzują się na przykład Białka, Biała Lądecka, czy Bystrzyca Dusznicka. Planując na nich spływ musimy przygotować się na wyzwania związane z klasą WW III, chociaż przez większość swego biegu także i one klasyfikują się w I lub II stopniu trudności.
Za najtrudniejszą rzekę do spływu w Polsce uchodzi Kamienna, w górnej części, powyżej Szklarskiej Poręby, osiąga ona trudność nawet WW V. Na niej to, w połowie kwietnia rozgrywane są Mistrzostwa Polski w Kajakarstwie Górskim.
JAK ZACZĄĆ?
Skoro wiemy już gdzie, czas zastanowić się jak zabrać się do tego sportu. Z pewnością najłatwiej zacząć w pobliskim klubie kajakarskim. Wiele z nich organizuje kursy dla początkujących, dzięki którym można nabyć pewności na wzburzonej wodzie, a także spotkać towarzyszy przyszłych wypraw. Jeśli chodzi o kajakarstwo górskie, zasady które należy wziąć sobie do serca to nigdy nie pływać samemu i zawsze być gotowym na wywrotkę.
O ile na kursie sprzęt mamy zapewniony, o tyle na spływach warto zadbać o swój ekwipunek, nawet jeśli sam kajak wypożyczamy. Oprócz podstaw, takich jak kamizelka asekuracyjna, niezbędne stają się: kask, fartuch neoprenowy i rzutka ratunkowa. Jest to absolutne minimum, by czuć się bezpiecznie na wzburzonej wodzie. Oczywiście do tego warto także zabrać ubrania na przebranie w wodoszczelnym worku, bądź torbie, ale to już jest kwestia naszej wygody.
Kajakarstwo górskie jest sportem dostarczającym wielu niezapomnianych przeżyć. Pozwala nam ujrzeć piękno dzikiej natury w miejscach niedostępnych w inny sposób. Możliwość ta nie ogranicza się tylko do weteranów, gdyż sporo najpiękniejszych rzek górskich znajduje się w zasięgu umiejętności nawet niedzielnego kajakarza. Warto skorzystać z tej możliwości i samemu wybrać się kajakiem w, jakże malownicze, Polskie góry.