Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Dariusz Popiela wyrównał rachunki z torem, złoto stracił na fali

Reklama

pon., 06/24/2019 - 16:45 -- Anonim (niezweryfikowany)

Dariusz Popiela po raz drugi w karierze został wicemistrzem Europy w konkurencji K-1 w kajakarstwie górskim. Tym razem srebrny medal wywalczył na trudnym i niezbyt lubianym przez niego torze w Pau. Do pełni szczęścia i złotego medalu zabrakło Popieli zaledwie 0,77 sek.

  • Dariusz Popiela potwierdził, że zmiany, jakich dokonał w treningu zimą, przynoszą efekty
  • 33-latek od początku sezonu spisywał się dobrze, a ukoronowaniem pierwszej jego części jest srebrny medal mistrzostw Europy wywalczony na trudnym torze w Pau
  • Zawodnik Startu Nowy Sącz w finale płynął wyśmienicie. W górnej części trasy miał sporą przewagę. W dolnej jednak sporo stracił. "To, co oddała góra, zabrał niestety nieco dół. Na ostatnim podjeździe pod bramkę dostałem falę i chyba tam straciłem złoty medal" - analizował w rozmowie z Onet Sport

- Losy złotego medalu ważyły się do końca przejazdu. Cieszę się, że odpaliłem i walczyłem o pełną pulę. Woda w Pau jest wymagająca i bardzo specyficzna, więc poprzeczka była podniesiona jeszcze wyżej. Często już pakowałem się w Pau, kiedy inni rywalizowali o medale. Teraz było inaczej i było to dla mnie bardzo ważne, bo odkułem się za wcześniejsze słabsze wyniki na tym torze - mówił Popiela w rozmowie z Onet Sport.

33-letni kajakarz bardzo dobrze rozpoczął finałowy przejazd. Na pierwszym pomiarze czasu miał dużą przewagę nad rywalami. Na drugim ona zmalała, aż w końcu na mecie okazało się, że nie wystarczyło do złota.

- Wykorzystałem sprzyjającą wodę w górnej części trasy, bo ona ma takie wahnięcia. Rozpocząłem więc mocno. To, co oddała góra, zabrał niestety nieco dół. Na ostatnim podjeździe pod bramkę dostałem falę i chyba tam straciłem złoty medal. W środku trasy było dużo technicznych elementów. Niektórzy zawodnicy mocno ryzykowali i tam tracili punkty. Mnie zależało na tym, by mieć czysty przejazd, choć w kajakach nie da się pływać asekuracyjnie. Walka była zatem do samego końca - opowiadał zawodnik Startu Nowy Sącz.

Popiela słabiej w Pau spisał się jedynie w kwalifikacjach. W nich nie miał czystego przejazdu i wślizgnął się do półfinału z pierwszego przejazdu. Gdyby to się nie udało, to w drugim byłaby pewnie nerwówka.

- Była łatwiejsza trasa i były mniejsze różnice, dlatego z jedną "dwójką" można było zająć odległe miejsce. Miałem szósty czas przejazdu, ale jedno dotknięcie palika przesunęło mnie na 20. miejsce. Po kwalifikacjach nie miałem żadnych wątpliwości, bo czułem, że jestem dobrze przygotowany. Zmagałem się jednak z bólem ręki, ale świetną pracę na miejscu wykonał nasz fizjoterapeuta Piotr Prusak i dzięki temu mogłem walczyć o medal - przyznał Popiela.

Nasz kajakarz jest bardzo doświadczonym zawodnikiem. Reprezentował Polskę już na igrzyskach w Pekinie w 2008 roku i mimo 33 lat, wciąż uczy się nowych rzeczy. Tak było też w Pau.

- Bardzo fajnie potoczyły się te zawody, bo dwa razy byłem w czubie zawodów. Wygrałem najpierw półfinał, a potem byłem drugi w finale, a to płynięcie dwa razy na wysokim poziomie nie jest wcale łatwe. Dzięki temu miałem szansę przetrenowania sytuacji, w której w najważniejszym wyścigu płynąłem jako ostatni (w finale zawodnicy startują w odwróconej kolejności w porównaniu do wyników półfinału - przyp. TK). To bezcenne doświadczenie, które mam nadzieję zaprocentuje w przyszłości. To są sytuacje, których nie można wytrenować - ocenił Popiela.

Sądeczanin przed tym sezonem dokonał wielu zmian w treningu. Podjął się też nowych metod, które pomogą mu stać się jeszcze lepszym zawodnikiem. Na razie nie chce jednak zdradzać szczegółów.

- Już czuję, że nowe metody zaczynają działać. Ten medal różnił się od tego zdobytego przed dwoma laty tym, że odegrałem solidną rolę w tych zawodach, bo przecież wygrałem półfinał, a w finale sięgnąłem po medal. Była już zatem powtarzalność, o co w kajakach jest bardzo trudno. To pozwala mi z optymizmem patrzeć w przyszłość - zakończył Popiela, który za niespełna dwa tygodnie rozpocznie rywalizację w Pucharze Świata. Ma zamiar startować we wszystkich zawodach, a potem skupi się na przygotowaniach do mistrzostw świata, które pod koniec września odbędą się w La Seu d'Urgell.

Autor: 
Tomasz Kalemba
Źródło: 

Onet

Polub Plportal.pl:

Reklama