Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Nie tylko pot i ból mięśni: 10 oznak, że wasz trening zakończył się sukcesem

Reklama

wt., 03/02/2021 - 20:21 -- MagdalenaL

Byście mogli sprawdzić czy wasz trening był sukcesem, musicie skupić się na kilku sygnałach.

Laikowi nie jest łatwo ocenić czy 60 minut, które poświęcił ćwiczeniom, być może na podnoszenie ciężarów w swoim salonie, były skuteczne i czy jego trening zakończył się sukcesem. Niektórzy twierdzą, że tylko pot i ból mięśni są oznaką dobrego treningu. Wręcz przeciwnie, nie są one istotnymi wskaźnikami do oceny faktycznej skuteczności ćwiczeń wytrzymałościowych i wzmacniających mięśnie. Na przykład pot może zależeć od wielu czynników takich jak: temperatura na zewnątrz, ubranie, które nosisz lub poziom nawodnienia organizmu. A jeśli chodzi o ból, niekoniecznie musicie je odczuwać na każdym treningu: kwas mlekowy i ból mięśni stopniowo będą się zmniejszać, gdy stajecie się bardziej wytrenowani i w lepszej formie. Aby ustalić, czy wykonaliście udany trening, musicie zwrócić uwagę na inne sygnały.

  1. Stajecie się lepsi w stosunku do pierwszych treningów

Często zapominamy o emocjonalnych i psychicznych korzyściach ćwiczeń. Jeśli dzięki ćwiczeniom poczujecie się lepiej, to znaczy, że trening był pomyślny. Tym bardziej, jeśli zauważyliście zmiany w stosunku do początków, kiedy myśleliście, że nigdy wam się to nie uda. Dzieje się tak na przykład, kiedy macie wystarczająco dużo oddechu by przebiec dany odcinek, na którym wcześniej musieliście na przemian chodzić i biegać. Obserwowanie postępów na własnym ciele pomaga kontynuować działania z jeszcze większą wytrwałością i dyscypliną.

  1. Czujecie się silniejsi w najcięższych ćwiczeniach

Jeśli jesteście w stanie zwiększyć wagę ciężarów w porównaniu z tym, z którym zaczęliście trenować, oznacza to, że naprawdę zaczęliście budować siłę i muskulaturę. Jeśli możecie zwiększyć nachylenie lub opór na bieżni, oznacza to, że trenowaliście pomyślnie. Zaczęliście mieć zaufanie do swoich umiejętności i jest dla was jasne, że jesteście na właściwej drodze aby stać się kimś, kim zawsze chcieliście być.

  1. Czujecie wyjątkową energię z wewnątrz

Kiedy odzyskacie pewność siebie, przyniesie wam to korzyści w innych sferach życia, na przykład w pracy, szkole, relacjach z innymi... Będziecie gotowi na nowe wyzwania: poczucie satysfakcji i energii, zachęci was do rozpoczęcia nowego życia, przygody poza siłownią, której wcześniej nie odważylibyście się podjąć.

  1. Czujecie się silniejsi

Zwiększając wytrzymałość i siłę mięśni, zauważycie, że możecie ćwiczyć dłużej i intensywniej zanim poczujecie się zmęczeni. Podczas treningu będzie się to objawiać zwiększeniem masy używanych ciężarów lub zwiększeniem liczby powtórzeń niektórych ćwiczeń.

  1. Jesteście mniej zmęczeni po treningu

W porównaniu z początkową fazą, gdy ćwiczenia stają się integralną częścią twojego tygodnia, endorfiny, które poprawiają nastrój, zostają na dłużej po treningu. I jesteście znacznie bardziej skłonni do ponownego wykonywania ćwiczeń z wielką przyjemnością.

  1. Udaje wam się „wyłączyć” na czas treningu

Żyjemy w bardzo trudnych czasach, jesteśmy bombardowani złymi informacjami a także w środku pandemii. Poza tym w życiu prywatnym ludzie wciąż doświadczają tragedii i dramatów. Zaletą aktywności fizycznej jest to, że pozwala całkowicie się zdystansować i odizolować od wszystkiego, co dzieje się wokół was w krótkim czasie. Jeśli uda wam się oczyścić umysł i na koniec treningu poczujecie się lżej i bardziej beztrosko oznacza to, że trening był udany.

  1. Możecie zmotywać kogoś by także się „ruszył”

Możliwość zmotywowania partnera, dzieci, przyjaciół do zmagań razem z wami, może to wzmocnić wasze relacje i uczynić was pozytywnym przykładem tego jak żyć. Zaproście najlepszego przyjaciela by do was dołączył: trening dla dwojga będzie zachętą dla obojga. Będziecie mieli ten sam cel, a także możecie podzielić się wskazówkami dotyczącymi zdrowej i zbilansowanej diety.

  1. Wykorzystujecie muzykę

Badania wykazały, że ćwiczenia z muzyką pomagają w łatwiejszym zwiększeniu intensywności treningu, jednocześnie zwiększając wysiłek. Teksty, z mocnymi przesłaniami, które niosą, mogą powstrzymać wewnętrzną bezwładność i opór przed treningiem.

  1. Macie więcej pewności siebie

Poświęcenie czasu na aktywność fizyczną jest ważną rzeczą w zadbaniu o siebie. Jeśli docenicie swój wysiłek, nawet gdy macie niską motywację, zwiększycie swoją pewność siebie i nie będziecie myśleć, że coś z wami nie tak.

  1.  Potraficie słuchać swojego ciała i umysłu

Oczywiście są dni, gdy nie macie nastroju na trening ani siły by wstać z łóżka by pójść na zwykły poranny bieg lub poćwiczyć na siłowni. W niektórych przypadkach najlepszym sprzymierzeńcem ogólnego stanu zdrowia jest odpoczynek. Celem ćwiczeń jest wzmocnienie mięśni, serca, płuc i ogólnego stanu zdrowia, ale także zdrowia psychicznego. Ważne jest, by być dla siebie wyrozumiałym i zaakceptować, że nie jest to dla nas dobry dzień na trening i że spędzenie jednego dnia na odpoczynku i czytaniu jest całkowicie w porządku.

Tłumaczenie: Jolanta Gola

 

Autor: 
Nina Čiča
Źródło: 

zivim.gloria.hr

Polub Plportal.pl:

Reklama