Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Trening interwałowy dla spektakularnych rezultatów

Reklama

czw., 07/29/2021 - 23:20 -- MagdalenaL

Zdjęcie

Trening interwałowy o wysokiej intensywności jest coraz bardziej popularny wśród entuzjastów sportu. Ta metoda nie tylko dramatycznie zwiększa wytrzymałość fizyczną, ale treningi są krótsze, a mimo to efekty spektakularne.

HIIT, czyli trening interwałowy o wysokiej intensywności, to bardzo prosta koncepcja. Sesja składa się średnio z pięciu ćwiczeń. Uczestnik powinien wykonywać wszystkie ćwiczenia intensywnie przez 30 sekund, z przerwą około 10 do 15 sekund pomiędzy każdym z tych ćwiczeń (czasy te mogą się nieznacznie różnić).

Ten cykl ćwiczeń powinien być wykonywany od czterech do siedmiu razy, w zależności od umiejętności uczestnika.

Typowe ćwiczenia w tego typu treningu obejmują trening siłowy, pajacyki, przysiady, jogging, podciąganie i przysiady. Możliwe są również różne warianty, szczególnie podczas treningu „step” lub na rowerach stacjonarnych.

„Stajesz się silniejszy i wolniej tracisz energię. Taki trening działa również na wszystkie części ciała” - mówi Ann-Julie Métivier, dyrektor sali treningowej w Club Avantage Multi-Sports.

Dobry do spalania kalorii

Stwierdzono również, że ta dyscyplina doskonale nadaje się do spalania kalorii. „Utrzymuje wysoki metabolizm po treningu, więc nawet w spoczynku eliminujesz kalorie” – kontynuuje Métivier.

Dodatkowo tego typu trening przynosi korzyści na co dzień. „Pomaga w codziennych umiejętnościach, mamy lepsze możliwości fizyczne, w przeciwieństwie do kogoś, kto trenuje, przygotowując się do kulturystyki lub tylko w celu zwiększenia masy” dodaje Sylvain Bourret, trener w siłowni Planète 24h.

W ostatnich latach HIIT był podstawą harmonogramów zajęć grupowych oferowanych w różnych salach szkoleniowych.

„Takie treningi oferujemy trzy razy w tygodniu i cieszą się one największą popularnością” – mówi pani Métivier, która dodaje, że nauczyciel czasami zmuszony jest odmówić uczestnikom tego typu treningu dla urozmaicenia go innym rodzajem aktywności.

„Skuteczne 30 minut”

Ze swojej strony pan Bourret wskazuje, że czas trwania sesji, która może odbyć się w ciągu 30 minut, jest czynnikiem, który przemawia za wyborem tego kursu. „To wydajne 30 minut i gotowe. Jest szybszy” - argumentuje.

HIIT może być wykonywany z samym ciężarem ciała lub z różnorodnym sprzętem, czy to w domu, na siłowni, a nawet na świeżym powietrzu.

Autor: 
tłum. Weronika Leśny
Polub Plportal.pl:

Reklama