Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

15-LETNIA UKRAINKА, KTÓRA NIE CZUJE NÓG, PRZEPŁYWA KILOMETR I RĘKAMI I USTANAWIA REKORD

Reklama

wt., 08/25/2020 - 10:09 -- AleksandraJ

W sobotę 22 sierpnia pod Kijowem 15-letnia Sofia Fedorenko ustanowiła rekord Ukrainy. Uczennica przepłynęła tylko półtora kilometra rękami. Dziewczyna nie czuje nóg i od dziecka porusza się na wózku inwalidzkim, ale nawet to nigdy nie powstrzymało jej przed pływaniem.

Sofia ma wrodzoną wadę rozwojową rdzenia kręgowego. Mimo to uczennica zawsze chciała pływać. Kiedy miała 5 lat, jej rodzice zapisali dziewczynkę do sekcji. W międzyczasie choroba zaczęła jednak się rozwijać. Kiedy choroba została zatrzymana, dziewczyna wróciła do pływania. Po 3 miesiącach treningu w basenie została wysłana na pierwsze zawody.

Sofia zaplanowała to jeszcze wiosną: ''Doszłam do tego, kiedy rozpoczęła się kwarantanna i baseny były zamknięte. Postanowiliśmy z trenerem trenować na otwartej wodzie. Takie myśli zrodziły ten rekord”, powiedziała.

Przygotowanie zajęło kilka miesięcy. Podczas pływania trener podążał za dziewczyną ze względów bezpieczeństwa.

Aby ustanowić rekord, Sofia musiała przepłynąć 6 razy wokół boi. To jest półtora kilometra. Za pół godziny Sophia skończyła.

''To dopiero początek'', mówi Sophia. Twierdzi, że przed nami więcej rekordów.

Autor: 
tłum. Iryna Trachuk
Polub Plportal.pl:

Reklama