Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Kobiety po raz pierwszy będą sędziować na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej mężczyzn

Reklama

wt., 05/24/2022 - 22:48 -- MagdalenaL

FIFA potwierdziła, że kobiety po raz pierwszy będą sędziować na Mistrzostwach Świata mężczyzn, a do nich dołączą także trzy kobiety w roli sędziów asystentów. W przełomowym momencie dla równouprawnienia płci w piłce nożnej Stéphanie Frappart z Francji Salima Mukansanga z Rwandy oraz Yoshimi Yamashita z Japonii zostały wpisane na listę 36 sędziów, którzy w listopadzie i grudniu pojawią się na boisku w Katarze.

 

Do tej trójki dołączą Neuza Back z Brazylii, Karen Díaz Medina z Meksyku i Kathryn Nesbitt ze Stanów Zjednoczonych, które wchodzą w skład 69-osobowej listy sędziów asystentów.

 

Według szefa sędziów FIFA Pierluigiego Colliny, wybór sędziów został dokonany bez względu na płeć. „Jest to zwieńczenie długiego procesu, który rozpoczął się kilka lat temu wraz z wprowadzeniem sędziów płci żeńskiej na męskie turnieje juniorów i seniorów FIFA” — powiedział Collina.

 

„W ten sposób wyraźnie podkreślamy, że liczy się dla nas jakość, a nie płeć. Mam nadzieję, że w przyszłości wybór elitarnych sędziów meczowych płci żeńskiej na ważne zawody męskie będzie postrzegany jako coś normalnego, a nie sensacyjnego”.

 

„Zasługują na to, by być na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej, ponieważ stale występują na naprawdę wysokim poziomie, a to jest dla nas ważny czynnik”.

 

Frappart jest jednym z najbardziej znanych sędziów w kobiecej piłce nożnej i pionierką w męskiej piłce nożnej. W 2019 r. sędziowała finał Mistrzostw Świata Kobiet i została pierwszą kobietą sędziującą mecz francuskiej Ligue 1, a także sędziowała mecz męskiego Superpucharu UEFA pomiędzy Liverpoolem a Chelsea. W kolejnym roku jako pierwsza kobieta sędziowała mecz Ligi Mistrzów mężczyzn, a w 2021 r. jako pierwsza kobieta sędziowała mecz eliminacji Mistrzostw Świata mężczyzn.

 

Yamashita, lat 36, dokonała podobnego przełomu w rozgrywkach azjatyckich. W maju ubiegłego roku jako pierwsza kobieta była sędzią meczu Ligi J1, a w tym roku prowadziła mecze Pucharu Azji Kobiet oraz azjatyckiego odpowiednika Ligi Mistrzów mężczyzn. Mukansanga sędziowała mecze Pucharu Narodów Afryki Kobiet, Ligi Mistrzów Kobiet CAF oraz Igrzysk Olimpijskich 2020 w Tokio.

 

FIFA wybrała 24 osoby, które będą pracować nad technologią wideorecenzji, przy czym rozważa się jeszcze zastosowanie systemu VAR przy podejmowaniu decyzji o spalonym. Wybrano po dwóch sędziów z Argentyny, Brazylii, Anglii i Francji. Reprezentantami Anglii będą Michael Oliver i Anthony Taylor.

 

Wybrany został również Janny Sikazwe z Zambii, który wywołał kontrowersje, sędziując chaotyczny mecz Pucharu Narodów Afryki w styczniu, cierpiąc na udar cieplny.

 

Autor: 
Autor: Paul McInnes; Tłumaczenie: Patrycja Marcinkowska
Polub Plportal.pl:

Reklama