Serbska siatkarka została zawieszona na czas dwóch meczów po tym, jak kamera uwieczniła ją podczas rozciągania swoich powiek – co jest rasistowskim gestem, który wyśmiewa ludzi z azjatyckim pochodzeniem – podczas międzynarodowych zawodów między Serbią a Tajlandią.
Według oświadczenia opublikowanego przez Podkomisję Panelu Dyscyplinarnego FIVB Sanja Djurdjevic złamała sportowe zasady dyscyplinarne 1 czerwca podczas meczu we Włoszech.
Poza zawieszeniem niezależna organizacja odpowiedzialna za nakładanie sankcji dyscyplinarnych w zawodach FIVB nałożyła na serbski związek siatkarski karę pieniężną w wysokości 22 000 dolarów. Według panelu FIVB przeznaczy te pieniądze na cel zwalczania dyskryminującego zachowania i/lub na programy edukacyjne związane z wrażliwością kulturową.
Większa odpowiedzialność
Na swoim koncie, które zostało potem zdezaktywowane, Djurdjevic przeprosiła za swoje zachowanie. „Jestem świadoma swojego błędu i zaraz po meczu przeprosiłam całą drużynę z Tajlandii”.
„Chciałam tylko przekazać swoim koleżankom z zespołu wiadomość: »Teraz zaczniemy grać defensywnie, tak jak one«, nie chciałam nikogo urazić”, dodała.
Serbska federacja siatkarska także opublikowała wiadomość na Facebooku, mówiąc, że „szczerze przepraszają” drużynę Tajlandii, ale poprosiła ludzi, „nie róbcie z tego czegoś wielkiego! Sanja wie, że popełniła błąd i natychmiast przeprosiła całą drużynę Tajlandii. Nie chciała nikogo urazić. Oczywiście, było to niefortunne. Wszystko okazało się być zwykłym nieporozumieniem w przyjaznej atmosferze między zawodniczkami obu drużyn”.
Do pisemnych przeprosin dołączono wideo udostępnione przez jedną z zawodniczek Tajlandii i zdjęcie przedstawiające zawodniczki obu drużyn stojące razem.
Screenshoty z tego incydentu były masowo udostępniane w mediach społecznościowych i tysiące ludzi podpisało petycję, domagając się większej odpowiedzialności.
„Przeprosiny to minimum. Jednak Djurdjevic i narodowa drużyna siatkarska reprezentują swój kraj w oficjalnym sporcie z oficjalnymi zasadami FIVB i te zasady muszą być przestrzegane, aby utrzymać wiarygodność i stanowić standard światowy”, głosiła petycja.
Globalne rozliczenie
Zachowanie Djurdjevic miało miejsce w momencie, gdy na świecie jest głośno o wzroście antyazjatyckiego rasizmu. Od Wielkiej Brytanii do Australii, zgłoszenia przestępstw z nienawiści dotyczących Azjatów ze wschodu i południowego wschodu wzrosły w krajach zachodnich wraz z pandemią w ciągu ostatniego roku.
Sportowcy ciągle mówią o przemocy w kierunku Azjatów, podkreślając rolę mediów społecznościowych w rozgłaszaniu takich incydentów. Wcześniej w tym roku, była gwiazda NBA, Jeremy Lin, zachęcał widzów do „oglądania tych filmików, aby zobaczyć, że to naprawdę się dzieje”.
FIVB potwierdziło, że sankcja Djurdjevic jest „ostateczna”, dodając, że „zależy im na szerzeniu zrozumienia, solidarności i jedności przeciw wszystkim formom dyskryminacji”.
„FIVB nadal będzie pracować ze wszystkimi federacjami, aby odzwierciedlić te wartości w całej społeczności”, dodali.