Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Polacy ze srebrem Ligi Narodów

Reklama

pon., 06/28/2021 - 13:11 -- MagdalenaL

zdjęcie: flickr.com/Piotr Drabik

Reprezentacja Vitala Heynena uległa w finale Brazylii 3:1 i zajęła drugie miejsce w turnieju Final Four Ligi Narodów. Teraz biało-czerwoni skupiają się już tylko na igrzyskach olimpijskich.

Faworytem meczu byli ,,Canarinhos”, którzy fazę zasadniczą zakończyli na pierwszym miejscu. m. in. dzięki ograniu Polaków 3:0. Jednak w tamtym meczu nie zagrali choćby Kurek czy Zatorski, stąd tym razem rywalizacja miała być nieco bardziej wyrównana.

Tak też było po pierwszym secie, gdzie oglądaliśmy siatkówkę na bardzo wysokim poziomie. W pewnym momencie na tablicy wyników widniał stał 20:20 i wtedy do roboty wzięli się podopieczni Heynena, którzy wygrali partię 25:22.

Jednak od tego momentu ,,biało-czerwoni” nieco obniżyli loty i rywale powoli przejmowali inicjatywę. W drugim secie prowadzili już 18:13, choć Polakom udało się doprowadzić do wyrównania. Niestety nie wystarczyło to o wygrania drugiego seta, który padł łupem przeciwników (25:23).

Trzecia i czwarta partia to już absolutna dominacja Brazylijczyków. Wychodziło im wszystko – ataki, przyjęcie, zagrywka, przez co bezradni Polacy nie mogli liczyć na odwrócenie losów rywalizacji. Trzeci set skończył się wynikiem 25:16, a czwarty 25:14 i to ,,Canarinhos” zostali triumfatorami Ligi Narodów 2021.

Nagrody indywidualne

Po finale odbyła się ceremonia medalowa, ale przyznano też wyróżnienia dla najlepszych zawodników. Spośród Polaków nagrodzeni zostali: Fabian Drzyzga (najlepszy rozgrywający), Mateusz Bieniek (jeden z dwóch najlepszych środkowych), Michał Kubiak (jeden z dwóch najlepszych przyjmujących) oraz Bartosz Kurek (jeden z dwóch najlepszych atakujących). Co ciekawe, gracz Toyoda Gosei Trefuerza został też wybrany MVP turnieju. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że tytuł ten otrzymał także Brazylijczyk Wallace – jest to sytuacja bezprecedensowa, zazwyczaj FIVB przyznawała to miano tylko jednemu siatkarzowi.

Po meczu atakujący Polaków odniósł się do swojego wyróżnienia: ,,Byłem bardzo zaskoczony tym wyborem. W mojej ocenie najbardziej wartościowym graczem każdego turnieju powinien zostać zawodnik zwycięskiej drużyny. Nie postrzegam tak siebie”.

Poza tym Kurek wyraził chęć zrewanżowania się rywalom za porażkę w finale: ,,Gratuluję Brazylii i Wallace'owi, który jest niesamowitym zawodnikiem. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku spotkamy się w finale, tylko w innych rozgrywkach. Może wtedy będziemy lepszym rywalem i uda nam się wygrać”.

Skład na Tokio

Niedługo po meczu Heynen ogłosił również skład na igrzyska olimpijskie. Najbardziej zacięta walka toczyła się na pozycji libero, bowiem belgijski szkoleniowiec długo nie mógł zdecydować się kogo z dwójki Paweł Zatorski – Damian Wojtaszek zabrać na turniej. Ostatecznie zdecydował się na tego pierwszego, tym samym skład reprezentacji prezentuje się następująco:

atakujący: Łukasz Kaczmarek (Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Bartosz Kurek (Toyoda Gosei Trefuerza)

rozgrywający: Fabian Drzyzga (Asseco Resovia Rzeszów), Grzegorz Łomacz (PGE Skra Bełchatów)
środkowi: Mateusz Bieniek (PGE Skra Bełchatów), Jakub Kochanowski (Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle), Piotr Nowakowski (VERVA Warszawa ORLEN Paliwa)

przyjmujący: Michał Kubiak (Panasonic Panthers), Wilfredo Leon (Sir Safety Perugia), Kamil Semeniuk (Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Aleksander Śliwka (Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle)

libero: Paweł Zatorski (Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)

rezerwowi: Norbert Huber (środkowy, PGE Skra Bełchatów), Tomasz Fornal (przyjmujący, Jastrzębski Węgiel)
 

Teraz głównym celem biało-czerwonych pozostaje rywalizacja w Tokio. Wcześniej Polacy wezmą udział w Memoriale Wagnera (9-11 lipca), po którym pojadą na krótki obóz przygotowawczy do Takasaki. Pierwszy mecz na igrzyskach olimpijskich rozegrają 24 lipca, a ich rywalem będzie Iran.

Autor: 
Hubert Rybkowski
Polub Plportal.pl:

Reklama