Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Norweżki zapłacą karę 1500 euro za bikini

Reklama

śr., 07/21/2021 - 10:03 -- MagdalenaL

zdjęcie: Wikimedia Commons

Norwegia została ukarana grzywną w wysokości 1500 euro za to, że zawodniczki nosiły szorty zamiast dołu od bikini podczas mistrzostw Europy w piłce ręcznej plażowej.

Europejska Federacja Piłki Ręcznej (EHF) poinformowała, że grzywna została nałożona z powodu nieodpowiedniego strój drużyny.

Podczas meczu o brązowy medal z Hiszpanią w bułgarskiej Warnie, drużyna Norwegii nosiła szorty zamiast dołu od bikini.

Norweska Federacja Piłki Ręcznej (NHF) zapowiedziała, że jeśli ich drużyna zostanie ukarana, to federacja zapłaci grzywnę.

W oświadczeniu wydanym przez EHF jest mowa o tym, że komisja dyscyplinarna nałożyła grzywnę 150 euro na każdą z zawodniczek, co łącznie daje kwotę 1500 euro.

Spodenki, w których grały Norweżki, są niezgodne z przepisami dotyczącymi uniformów sportowców, określonych w zasadach gry w piłkę ręczną plażową przez Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej (IHF).

W rozmowie z agencją informacyjną AFP szef NHF Kare Geir Lio powiedział, że każda kara zostanie zapłacona, jednak powinien być to wolny wybór.

“Najważniejszą rzeczą jest to, by sportowcy posiadali rzeczy, w których czują się dobrze i komfortowo. Jesteśmy dumni z tych dziewczyn, które podczas mistrzostw odważyły się powiedzieć dość” - powiedziała NHF po decyzji o ukaraniu drużyny.

“NHF jest z wami. Wspólnie będziemy walczyć o to, aby zmieniono zasady dotyczące ubioru zawodników, tak by mogli się oni czuć komfortowo podczas gry.”

Norwegia zwróciła się z prośbą o pozwolenie na grę w spodenkach do EHF już przed mistrzostwami, jednak została poinformowani o tym, że złamanie zasad grozi grzywną.

Skandynawowie złożyli wniosek o zmianę obecnych przepisów, który zostanie rozpatrzony przez organy w ciągu najbliższych miesięcy.

Rzecznik EHF Andrew Barringer poinformował, iż EHF jest zobowiązana do poruszenia tego tematu w interesie swoich federacji członkowskich, lecz zmiana zasad może nastąpić tylko na poziomie IHF.

Kwestia ubioru w kręgach sportów plażowych jest dość częstym tematem z uwagi na to, że bikini jest przez niektórych uważane za upokarzające i niepraktyczne.

“To śmieszne - w konserwatywnym świecie sportu, w którym stawia się na wizerunek macho, potrzebna jest przede wszystkim zmiana nastawienia.”, napisał norweski minister kultury Abid Raja na Twitterze.

Prezes Norweskiego Związku Piłki Siatkowej Eirik Sordahl w rozmowie z krajową agencją prasową NTB również wyraził swój sprzeciw wobec takich zasad. “W 2021 roku coś takiego w ogóle nie powinno być problemem”.

Autor: 
tłum. Alicja Jurałowicz
Źródło: 

bbc.com

Polub Plportal.pl:

Reklama