Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Węgierski rząd twierdzi, że udział kibiców w czwartkowym Superpucharze Bayernem a Sevillą

Reklama

pt., 09/25/2020 - 18:58 -- MagdalenaL

Zwycięzcy Ligi Mistrzów z Bayernu zmierzą się ze zwycięzcą Ligi Europy Sevillą na Puskas Arenie w Budapeszcie.

Stadion o pojemności 67 000 miejsc może być zapełniony w jednej trzeciej, przy zastosowaniu surowych środków higieny osób uczestniczących w meczu. To pierwszy ważny europejski mecz grany w obecności kibiców od czasu kryzysu Covid-19. Zarówno Bayern jak i Sevilla otrzymały 3000 biletów na mecz, ale weźmie w nim udział znacznie mniej kibiców, z czego większość z Węgier.

Obowiązujące środki

Organizacja zarządzająca europejskim futbolem, UEFA, twierdzi, że kibice otrzymają instrukcje, aby zachowywać odległość 1,5 m od siebie, nosić maski oraz myć i dezynfekować ręce, gdy tylko będzie to możliwe. Muszą również przejść kontrolę temperatury ciała na stadionie, a każdy powyżej 37,8 ° C nie zostanie wpuszczony. Kibice przyjeżdżający z zagranicy będą musieli przedstawić bilet i dowód negatywnego wyniku testu na obecność Covid-19, który będzie musiał być przeprowadzony w ciągu ostatnich trzech dni i będą mogli przebywać w kraju tylko do 72 godzin.

„Króliki doświadczalne” - jak zareagowano?

Szef sztabu węgierskiego premiera Viktora Orbana powiedział, że dzięki zastosowanym środkom mecz będzie „bezpieczniejszy niż jakiekolwiek inne spotkanie”, lecz inni nie są przekonani. „Ten eksperyment jest nie do przyjęcia” - powiedziała posłanka opozycji Ildiko Borbely. „Wykorzystują 14 000 rodaków jako króliki doświadczalne, aby zobaczyć, jak koronawirus rozprzestrzenia się na imprezach masowych. Nie akceptujemy narażania Węgier na takie niebezpieczeństwo”. Epidemiolog Andras Csilek, który doradza Węgierskiej Izbie Lekarskiej, powiedział, że mecz wiąże się z niepotrzebnym ryzykiem, dodając: „Izba również uważa to za niewłaściwe. To historia poprawiająca humor, ale uważam, że nie powinno się na nią zezwolić.” Premier Bawarii Markus Soeder wezwał fanów Bayernu, aby nie podróżowali, mówiąc, że mecz może zmienić się w wylęgarnię Covid-19, a także ostrzegł, że po powrocie do Niemiec grozi im kwarantanna. Obie drużyny wchodzą na mecz w niesamowitej formie – zdobywca potrójnej korony Bayern wyszedł zwycięsko z 31 meczy, podczas gdy Sevilla nie poniosła porażki w 21 spotkaniach.

 

 

Autor: 
Tłum. Katarzyna Fudali
Polub Plportal.pl:

Reklama