Saudyjkom po raz pierwszy w historii Królestwa zezwolono wejść na stadion sportowy

Reklama

śr., 10/04/2017 - 15:34 -- koscielniakk

Arabia Saudyjska obchodzi 87 rocznicę powstania i z tej okazji po raz pierwszy zezwolono kobietom wejść na Międzynarodowy Stadion Sportowy im. Króla Fahida w Rijadzie i obejrzeć widowisko operetkowe.

 

 

“To pierwszy raz, kiedy mogłam wejść na stadion i poczuć się jak większość obywateli saudyjskich. Teraz mogę już w moim kraju chodzić wszędzie”, powiedziała agencji Reuters 25-letnia Sultana z wymalowanymi na obu policzkach zielono- białymi flagami, wchodząca na stadion ze swoimi przyjaciółkami.

Saudyjki siedziały na stadionie biorąc udział w uroczystości zorganizowanej w Rijadzie, związanej z obchodami powstania królestwa. Ich obecność sygnalizuje odejście państwa od stylu obchodów państwowych nad Zatoką, podczas których do tej pory zakazywano świętowania wszelkich uroczystości, a kobietom nie wolno było wchodzić na stadiony sportowe. Zachowania Saudyjek regulowały przepisy prawne dotyczące segregacji ze względu na płeć.

“Jak Bóg pozwoli, jutro kobiety będą mogły robić jeszcze więcej, na przykład prowadzić samochód i podróżować”, mówi Sultana.

Kilka tysięcy rodzin wchodziło na stadion, gdzie zwykle odbywają się mecze piłkarskie, przez oddzielne bramki w towarzystwie mężczyzn. Wszyscy wiwatowali, śpiewali pokojowe pieśni i wymachiwali zielonymi saudyjskimi flagami.

 

Obchody święta narodowego zbiegło się z ważnym okresem dla Arabii Saudyjskiej, która zaangażowała się w walkę o wpływy w regionie ze swoim arcyrywalem- Iranem oraz w kontrowersyjną militarną interwencję w sąsiednim Jemenie. Kraj drze koty ze sprzymierzeńcem USA- Katarem.

Kobiety z odkrytymi twarzami i dziewczęta przyłączały się na scenie do świętujących wykonawców widowiska. Na stadionie można było obejrzeć pokazy laserowe, pokazy koni, wielbłądów i występy setek mężczyzn tańczących z mieczami i trąbkami.

 Arabia Saudyjska jest zwolenniczką ultrakonserwatywnej, surowej formy Islamu (wahhabizm) zakazującej łączenia płci podczas wydarzeń publicznych takich, jak imprezy sportowe i pokazy filmów.

W ostatnim czasie nastąpiło jednak nieznaczne odejście od restrykcji jeśli chodzi o udział kobiet w dziedzinie edukacji i prawa. W 2015 roku po raz pierwszy do władz lokalnych kraju zostały wybrane kobiety.

 

Autor: 
Tom Porter/Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Reuters

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Potwierdź, że nie jesteś robotem:

Reklama