Zdjęcie: Ben Stansall Agence France Presse. Kanadyjczyk Damian Warner, złoty medalista w dziesięcioboju.
Kanada pobiła swój rekord zdobytych medali bez bojkotu na letnich igrzyskach, ponieważ Laurence Vincent-Lapointe i Katie Vincent zdobyły 23. medal dla Kanady na olimpiadzie w Tokio.
Dwie kanadyjskie kajakarki dokonały mocnego powrotu i zdobyły brązowy medal w zawodach C2 na 500 metrów w sobotę. Vincent-Lapointe, która dwa dni wcześniej zdobyła srebrny medal w konkurencji C1 na 200 metrów, i Vincent pokonały Niemców, przekraczając metę w czasie 1:59:41. Na półmetku Kanadyjczycy nie wydawali się być przeznaczeni na podium, gdyż zajmowali piąte miejsce. Jednak dobrze zarządzali swoją energią i byli w stanie zwiększyć tempo na ostatniej prostej. Jestem niezmiernie dumny z wysiłku, jaki włożyliśmy - powiedziała Vincent-Lapointe. Nigdy się nie poddawaliśmy. Mimo tych wszystkich kroków wstecz, które musieliśmy zrobić, nigdy się nie poddaliśmy.
Kanada zdobyła 22 medale na igrzyskach w Atlancie w 1996 roku i w Rio w 2016 roku. Obecnie ma 23 medale w Tokio: sześć złotych, sześć srebrnych i 11 brązowych. Kanadyjski rekord to 44 medale zdobyte na Igrzyskach w Los Angeles w 1984 roku. Igrzyska te zostały jednak zbojkotowane przez Związek Radziecki, Niemiecką Republikę Demokratyczną i inne narody.
W K4 na 500 metrów, czwórka złożona z Pierre-Luca Poulin, Marka de Jonge, Nicholasa Matveev i Simona McTavish zajęła piąte miejsce w półfinale i została wyeliminowana. W tej samej dyscyplinie, ale po stronie kobiet, Andréanne Langlois, Michelle Russell, Alanna Bray-Lougheed i Madeline Schmidt ukończyły finał B na trzecim miejscu.
W C1 na 1000 metrów, Connor Fitzpatrick zajął ostatnie miejsce w swoim półfinale i szóste w finale B.
W półfinałach platformy 10-metrowej 18-letni nurek Nathan Zsombor-Murray nie zakwalifikował się do finału. Zsombor-Murray ukończył wyścig na 13. miejscu, a 12 najlepszych przeszło do następnej rundy.
Jestem rozczarowany, ale myślę, że jestem jeszcze bardziej zmotywowany na Paryż i kolejne trzy lata - powiedział Zsombor-Murray. Kończąc na 13. miejscu na świecie w wieku 18 lat, zdecydowanie mam przed sobą kilka lat, aby jeszcze się wzmocnić fizycznie i psychicznie.
W kolarstwie torowym, nadzieje medalowe Kanady są wciąż żywe dzięki Kelsey Mitchell, która zapewniła sobie miejsce w półfinale sprintu po pokonaniu swojej rodaczki Lauriane Genest. Po stronie mężczyzn Nick Wammes i Hugo Barrette zostali wyeliminowani w repasażach keirinu, a Michael Foley i Derek Gee nie dojechali do mety w wyścigu amerykańskim.
Na Stadionie Olimpijskim w lekkiej atletyce Andrea Seccafien zajęła 14. miejsce w finałowym biegu na 10 tys. metrów, pokonując dystans w 31 minut i 36,36 sekund.
Blisko podium znalazł się kwartet sztafetowy kobiet 4x400 m. Alicia Brown, Madeline Price, Kyra Constantine i Sage Watson zajęły czwarte miejsce z czasem 3:21.84, zaledwie sześć dziesiątych sekundy za Jamajkami i brązem.
Brooke Henderson zakończyła Olimpijski Turniej Golfowy Kobiet na wysokim poziomie, strzelając 67 (minus-4) i zajmując 29. miejsce. Jej rodaczka Alena Sharp miała trudniejszy czas, pokonując trasę w Kasumigaseki Golf Club w 75 uderzeń. Sharp spadła na 49. miejsce.
W maratonie kobiet, Kanadyjki Malindi Elmore (2:30:59), Natasha Wodak (2:31:41) i Dayna Pidhoresky (3:03:10) uzyskały najlepsze czasy sezonu. Elmore była dziewiąta, Wodak dwunasta, a Pidhoresky zajęła 73 miejsce.
Kończąc program pływaniem artystycznym, Kanada zakończyła zawody drużynowe na szóstym miejscu, niewiele ponad jedną dziesiątą punktu za Włochami.
W piłce wodnej kobieca drużyna Kanady łatwo pokonała Chiny 16-7 i opuści Tokio na siódmym miejscu.
W kategorii karate powyżej 75 kilogramów Daniel Gaysinsky legitymował się bilansem jednej wygranej, dwóch porażek i jednego remisu w eliminacjach. Nie udało mu się dotrzeć do półfinału.