Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Rosyjski gimnastyk Iwan Kułiak skrytykowany za "szokujące zachowanie" po tym, jak nosił symbol "Z"

Reklama

pt., 03/11/2022 - 21:03 -- MagdalenaL

FIG nie podała szczegółów potępionego zachowania, ale oświadczenie pojawiło się po tym, jak 20-letni gimnastyk nosił symbol „Z” przyklejony do trykotu, stojąc obok ukraińskiego zawodnika Illii Kovtun na podium — Kovtun zdobył złoto, a Kuliak brązowy medal w konkurencji batonów równoległych w sobotę.

 

Organizacja nadzorująca rosyjskich gimnastyków przyznała w oświadczeniu, że pokaz Kuliaka naruszył zasady FIG, ale wyraziła swoje poparcie dla jego postępowania.

Znak „Z” był umieszczany na czołgach i pojazdach używanych przez rosyjskie wojsko w operacjach na Ukrainie i od tego czasu stał się symbolem poparcia dla inwazji na Ukrainę.

Propagandowe filmy w mediach społecznościowych pokazują zwolenników prezydenta Rosji Władimira Putina w ubraniach z symbolem „Z”, wymachujących rosyjskimi flagami i skandujących prorosyjskie hasła.

„Międzynarodowa Federacja Gimnastyczna (FIG) potwierdza, że zwróci się do Fundacji Etyki Gimnastycznej o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego przeciwko Iwanowi Kulikowi w związku z jego szokującym zachowaniem na Mistrzostwach Świata Aparatów w Doha w Katarze” - czytamy w niedzielnym oświadczeniu organu zarządzającego gimnastyką.
 

W poniedziałek szef Federacji Gimnastyki Artystycznej Rosji (FSGR) Wasilij Titow powiedział rosyjskiemu wydawnictwu MK, że Kuliak ma pełne poparcie organu zarządzającego. FSGR zacytowała artykuł na swojej oficjalnej stronie internetowej.

„Nie sądzę, aby Iwan chciał zrobić specjalną demonstrację, ale będziemy go wspierać w każdym przypadku” - powiedział.

„Myślę, że mogą nas ukarać, mogą też usunąć nas z udziału w zawodach. Ale my już zostaliśmy usunięci".

CNN skontaktowało się z FSGR, ale nie otrzymało jeszcze odpowiedzi.

Gymnastics Ethics Foundation powiedziała CNN, że nie może komentować toczących się lub potencjalnych spraw, ponieważ jest to kwestia procedury.

W piątkowym oświadczeniu FIG ogłosiła, że od 7 marca rosyjscy i białoruscy sportowcy i urzędnicy, w tym sędziowie, nie będą mogli brać udziału w oficjalnych zawodach sankcjonowanych przez FIG, zgodnie z zaleceniami Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, który zalecił zakaz w zeszłym tygodniu.

W tym samym czasie Organizacja Narodów Zjednoczonych oszacowała, że od 24 lutego z Ukrainy uciekło ponad 1,7 miliona uchodźców. Jak podają negocjatorzy, w poniedziałek Ukraina i Rosja mają przeprowadzić trzecią rundę rozmów, podczas gdy w całym kraju trwają walki.

Autor: 
Autor: Ben Church, CNN Tłumaczenie: Michał Kubiński
Polub Plportal.pl:

Reklama