MŚ w lotach. Kamil Stoch wicemistrzem świata. Daniel Andre Tande najlepszy

ndz., 01/21/2018 - 12:54 -- koscielniakk

Kamil Stoch znów pisze nową historię! Polak uzupełnił swoją kolekcję medali o srebrny medal mistrzostw świata w lotach, jaki wywalczył dziś w Oberstdorfie. Po złoto sięgnął Norweg Daniel Andre Tande, a trzecie miejsce zajął Niemiec Richard Freitag. Konkurs zakończono po trzech seriach, bo wiatr znów nie pozwolił rozegrać pełnego konkursu MŚ.

Dotąd jedynym Polakiem, który sięgnął po medal mistrzostw świata w lotach, był Piotr Fijas. W 1979 roku w Planicy wywalczył on brąz. Stochowi brakowało do medalowej kolekcji właśnie krążka z "mamuciej" skoczni. Zdobył go zaledwie dwa tygodnie po wielkim triumfie w Turnieju Czterech Skoczni.

Stoch, po dwóch piątkowych seriach walki o mistrzostwo świata, zajmował trzecie miejsce. Prowadził rewelacyjny Norweg Tande, a drugi był Niemiec Freitag.

Trzecia seria, już w sobotę, przyniosła zmianę kolejności. Stoch zaatakował lotem na 211,5 m i wyprzedził Freitaga. Tande (200 m) lepiej niż Niemiec (190,5 m) poradził sobie z wiatrem i utrzymał prowadzenie, choć jego przewaga nad Stochem zmalała do 13,3 punktu.

Serię finałową z kłopotami udało się rozpocząć, ale szybko ją przerwano, gdy wzmógł się wiatr. Już od ośmiu lat organizatorom MŚ w lotach nie udało się rozegrać konkursu indywidualnego z pełnymi czterema seriami.

10. miejsce w mistrzostwach zajął Dawid Kubacki, który dziś w trzeciej serii popisał się pięknym lotem na 215,5 m.

13. lokatę wywalczył Stefan Hula (dziś 192,5 m), a 17. był Piotr Żyła (dziś 198,5 m). Wszyscy czterej Polacy osiągnęli swoje najlepsze rezultaty w historii MŚ w lotach.

Szóste miejsce w konkursie indywidualnym zajął obrońca tytułu, Słoweniec Peter Prevc.

W niedzielę o 16 w Oberstdorfie odbędzie się konkurs drużynowy z udziałem reprezentacji Polski. Transmisja w Eurosporcie 1.

Wyniki mistrzostw świata:

1. Daniel-Andre Tande (Norwegia)   651,9 (212/227/200 m)

2. Kamil Stoch (Polska)            638,6 (230/219/211,5)

3. Richard Freitag (Niemcy)        627,6 (228/225/190,5)

4. Stefan Kraft (Austria)          608,4 (218/208,5/206)

5. Andreas Stjernen (Norwegia)     606,9 (193/203/223,5)

6. Peter Prevc (Słowenia)          600,1 (222,5/199/218)

7. Andreas Wellinger (Niemcy)      599,7 (206/207/213)

8. Johann Andre Forfang (Norwegia) 599,2 (207/207,5/225,5)

9. Robert Johansson (Norwegia)     599,0 (204/213,5/201)

10. Dawid Kubacki (Polska)          589,8 (207,5/208/215,5)

...

13. Stefan Hula (Polska)            550,0 (193/196,5/192,5)

17. Piotr Żyła (Polska)             525,8 (190/183,5/198,5)

Trzecia seria

Przed rozpoczęciem dzisiejszych zawodów w Oberstdorfie wzmógł się wiatr. Podmuchy przekraczały nawet 7 m/s. Zaplanowaną na 16 trzecią serię mistrzostw przesunięto na 16.15, a zaraz potem na 16.30.

O 16.30 na belce usiadł pierwszy ze skoczków, Rosjanin Michaił Nazarow, ale szybko został z niej zdjęty. Po chwili oddał jednak skok na 175 m. Rywalizację rozpoczęto z 23. platformy startowej.

Puszczony wczoraj w fatalnych warunkach 45-letni Noriaki Kasai, dziś pokazał klasę. W trzeciej serii pofrunął na odległość 209 m i objął prowadzenie. Chwilę później inny legendarny skoczek, 40-letni Fin Janne Ahonen, doleciał do 192 m i wyprzedził Japończyka.

Niewiele zabrakło do 200 m Piotrowi Żyle. Zawodnik z Wisły doleciał do 198,5 m i wskoczył na pierwsze miejsce. Wyprzedził go Słoweniec Jernej Damjan, który wylądował o metr bliżej od Polaka.

Za wpadkę z drugiej serii, podobnie jak Kasai, w pełni zrehabilitował się Simon Ammann. 36-latek ze Szwajcarii doleciał do 207,5 m i został nowym liderem. 192,5 m to wynik Stefana Huliw trzeciej serii i miejsce za Ammannem.

Szwajcara zdetronizował za to Niemiec Marcus Eisenbichler po locie na odległość 203 m.