Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Sportowcy uczelni wyższych zwracają uwagę na zdrowie psychiczne

Reklama

pon., 07/18/2022 - 10:48 -- MagdalenaL

Cailin Bracken przybyła do Vanderbillt, by grać w lacrosse, będąc już świadomą, jak ważne jest zdrowie psychiczne sportowców. Wiedziała o co najmniej dwóch zawodniczkach, które odebrały sobie życie, w tym jednej z okolicy, w której się wychowywała.

 

Bracken była przytłoczona życiem na uczelni, zwłaszcza gdy po kilku dniach pobytu na kampusie musiała odizolować się po pozytywnym wyniku testu na obecność wirusa COVID-19. Postanowiła opuścić drużynę.

 

„Byłam bardzo świadoma siebie. W pewnym sensie ufałam swojej intuicji, co brzmi banalnie, ale myślałam, że muszę wrócić do domu, nawet jeśli nie wydaje mi się to właściwą decyzją z punktu widzenia mojej kariery, reputacji czy czegokolwiek innego”-powiedziała. „Kiedy dostałam się na studia, czuła, że mój system nerwowy jest rozregulowany. Nie mogłam niczego przetworzyć. Ciągle czułam się przytłoczona. Nigdy nie czułam się bezpiecznie”.

 

Wiosną tego roku doszło do pierwszej śmieci co najmniej pięciu sportowców- bramkarki piłkarskiej Katie Meyer ze Stanford- z których wszyscy odebrali sobie życie. Wzbudziło to obawy, że uczelnie nie robią wystarczająco dużo dla swoich najbardziej znanych studentów.

 

Bracken napisała list otwarty do uczelni wyższych, wzywając trenerów i administratorów do większej świadomości wyzwań, przed jakimi stoją sportowcy, którzy muszą radzić sobie nie tylko z rywalizacją, ale także z obowiązkami społecznymi i akademickimi.

 

Nie jest jasne, czy sportowcy amerykańskich uczelni wyższych odbierają sobie życie częściej niż inni w ich wieku. NCAA odmówiła udzielenia informacji Associated Press, czy śledzi przypadki samobójstw wśród sportowców. Uczelnie jednak zaczynają zwracać baczniejszą uwagę na zdrowie psychiczne sportowców – w różnym stopniu – a dzieje się tak częściowo dlatego, że sportowcy bronią siebie i swoich kolegów z drużyny.

 

„Wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego musi być traktowane tak samo jak wsparcie w nauce, zapobieganie urazom i kontuzjom”-powiedział Michael Mominey, dyrektor ds. lekkoatletyki w Nova Southeastern.

 

W wielu szkołach działania w tym kierunku rozpoczęły się jeszcze przed wybuchem pandemii. Dotyczy to także James Madison, gdzie 25 kwietnia życie odebrała sobie drugoroczna zawodniczka softballu Lauren Bernett.

 

„W ciągu ostatniej dekady zaobserwowaliśmy znaczny wzrost problemów związanych ze zdrowiem psychicznym, dużo więcej studentów przyjeżdżających na studia z problemami psychicznymi”- powiedział Tom Miller, wiceprezes ds. studenckich w James Madison, które po śmierci Bernett odwołało resztę sezonu softballowego. „W ciągu ostatnich dwóch i pół, trzech lat pandemii zaobserwowaliśmy gwałtowny wzrost liczby zachorowań. Jeśli więc wyobrazić sobie to jako wykres, to bardzo szybko poszło w górę”.

 

Według danych federalnych liczba samobójstw w USA wśród osób w wieku 15-24 lata wzrosła z 4600  w 2010 r. do 6062 w 2020 roku. Analiza opublikowana w czasopiśmie Sports Health w 2015 roku wykazała, że 35 sportowców NCAA odebrało sobie życie w ciągu dziewięciu lat (od 2003-04 do 2011-12), a w kolejnych latach odnotowano kilka innych podobnych przypadków śmierci sportowców akademickich.

 

W tym roku 1 marca życie odebrała sobie Meyer, której dwa trafienia w rzutach karnych pomogły Cardinalom zdobyć mistrzostwo kraju w 2019 r. Miesiąc później zmarł Robert Martin, bramkarz drużyny lacrosse z Binghamton. Dzień później zamarł Jayden Hill, lekkoatleta z Northern Michigan. 13 kwietnia zmarła Sarah Shulze, juniorka, która biegała w Winsconsin w biegach przełajowych i na bieżni. Następnie zmarła Bernett, a 4 maja świeżo upieczona cheerleaderka Southern University, Ariana Miller.

 

Tylko połowa z 9808 sportowców NCAA, którzy wzięli udział w ankiecie przeprowadzonej pod koniec 2021 roku, stwierdziła, że ich zdaniem zdrowie psychiczne jest priorytetem dla ich wydziału sportowego. Badanie, w którym udział wzięli sportowcy ze wszystkich trzech dywizji, wykazało, że 63% uważa, że ich koledzy z drużyny poważnie traktują problemy związane ze zdrowiem psychicznym, a 56% wie, jak pomóc koledze z drużyny doświadczającemu problemów ze zdrowiem psychicznym.

 

Sportowcy w mniejszym stopniu wierzą, że ich trenerzy poważnie traktują problemy związane ze zdrowiem psychicznym- uważa tak 53% z nich.

 

Nova Southeastern, Division II, posiada w swoim departamencie lekkoatletyki program, który integruje zdrowie psychiczne z innymi ważnymi aspektami życia sportowców. Mominey, który pracuje w szkole od dwóch dekad i jest również trenerem baseballu, wskazał rok 2016 jako punkt zwrotny.

 

Powiedział, że zdarzały się przypadki sportowców, którzy próbowali zrobić sobie krzywdę i „zachowywali się tak, jakby szukali pomocy”- czyli rzeczy, które wymagały czegoś więcej niż tylko „treningu umiejętności umysłowych”. W ramach wdrażania programu „Akademicy, kontuzje i zdrowie psychiczne” Mominey i jego zespół kierowniczy przeprowadzali szczere rozmowy z trenerami, uzyskując zarówno natychmiastowe poparcie, jak i sprzeciw.

 

„Wydaje nam się, że jesteśmy z nimi przez cały czas, ponad 20 godzin tygodniowo. Zawsze jesteśmy w kontakcie. Prowadzimy rekrutację”. – mówi Mominey. „Ale tak naprawdę nie znasz ich, dopóki sam ich nie poznasz. Nie wiesz, co dzieje się z mamą lub tatą”.

 

Nova Southeastern nie zwiększyła swojego budżetu, gdy uznała zdrowie psychiczne za priorytet, powiedział, i nie wierzy, że NCAA robi wystarczająco dużo, by pomóc szkołom członkowskim w realizacji programów zdrowia psychicznego, sugerując, że pomocne byłby nawet pieniądze z dotacji.

 

„Znajdujemy sposoby, aby to osiągnąć”-powiedział o szkołach DII. „To jest priorytet, zrobimy wszystko, żeby to się udało, niezależnie od tego, czy chodzi o finansowanie, czy nie, I mam nadzieję, ze NCAA uzna to za priorytet”.

 

Brain Hainline pełni funkcję głównego lekarza NCAA od 2013 roku. Powiedział, że sportowcy natychmiast poinformowali go, że zdrowie psychiczne jest dla nich priorytetem.

 

„Niewiele czasu minęło od rozpoczęcia przeze mnie pracy, a uczniowie i studenci byli nie tylko zaniepokojeni, ale mówili szczerze, że uważają to za równe ważne, jak wszystko inne” – powiedział. „Myślę, że pod tym względem w pewien sposób wyprzedzili innych, ponieważ nie zawsze tak było w medycynie sportowej”.

 

Hainline nadzoruje Sport Science Institute przy NCAA, który oferuje takie zasoby, jak najlepsze praktyki w zakresie zdrowia psychicznego, szablony warsztatów i narzędzia do planowania. Powiedział, że SSI rozmawia również z ludźmi z wydziałów sportowych, którzy dbają o to, by zalecenia były przestrzegane i by wszyscy wiedzieli, kim są dostawcy usług w zakresie zdrowia psychicznego i jakie są protokoły dostępu do zdrowia psychicznego.

 

„Gdyby każdy kampus (dokładnie stosował się do zaleceń), bylibyśmy daleko przed konkurencją”- powiedział Hainline. „Ale czasami jest to trudne i myślę, że zdrowie psychicznie nie jest w tym samym słowniku, co zwichnięcia kostki i kontuzje kolana/ACL i tego typu rzeczy”.

 

Erik Price, zastępca komisarza Pac-12 ds. zgodności i zarządzania, współpracował ze sportowcami, grupą zadaniową ds. zdrowia psychicznego konferencji i Hainline nad propozycją na 2019 r., aby skodyfikować zdrowie psychiczne jako część regulaminu wydatków medycznych NCAA. Choć usługi w zakresie zdrowia psychicznego już wcześniej wchodziły w zakres wydatków medycznych, Price powiedział, że jego zdaniem „deklaratywne oświadczenie” zdestygmatyzowało zdrowie psychiczne sportowców i w „dużych międzyuczelnianych wydziałów sportowych”.

 

Na początku maja agencja AP zwróciła się do 10 uczelni publicznych Konferencji Pac-12 z prośbą o wyszczególnienie budżetów przeznaczonych na zasoby zdrowia psychicznego lub programy zdrowia psychicznego wydziałów sportowych. Utah i Ogregon stwierdziły, że nie mają takich budżetów, a prywatne uczelnie Southern California i Stanford odmówiły udzielenia AP informacji na ten temat.

 

W Kolorado, Biuro Zdrowia Psychicznego i Wydajności w ramach wydziału sportowego zwiększyło swój budżet o około 128 000 dolarów w latach szkolnych 2019-20 i 2020-21, a także o 16 000 dolarów w roku szkolnym, który właśnie się zakończył. Rzecznik CU powiedział, że dodatkowe pieniądze zostały przeznaczone na koszty całodobowej infolinii kryzysowej i oprogramowania w 2019 roku, a także na zatrudnienie nowych pracowników.

 

Pozostałe siedem publicznych uniwersytetów Pac-12 do dnia 2 czerwca nie przedstawiło informacji budżetowych.

 

Price powiedział, że obecna generacja studentów zasługuje na duże uznanie za wysunięcie kwestii zdrowia psychicznego na pierwszy plan.

„Wierzę, że w college’u zachodzi zmiana pokoleniowa, która- jak każda zmiana pokoleniowa – wywołała u starszego pokolenia pewne zdenerwowanie” -powiedział, dodając, że pokolenie Z „nie wstydzi się rozmawiać ze sobą o swoich emocjach – i zastanawia się, jak i kiedy ich trenerzy oraz dorośli w sali dołączą do nich, i to w większym stopniu”.

 

Trenerka Bracken, Beth Hewitt, poparła jej decyzję o odejściu z drużyny i zapewniła ją, że jeśli wróci, nadal będzie dla niej miejsce. Hewitt uważa, że to „naprawdę duży błąd”, jeśli wydziały sportowe nie myślą o presji, z jaką zmagają się sportowcy.
 

„Niestety, w ciągu ostatnich kilku lat tak wielu sportowców odebrało sobie życie… Jeśli to nie jest dla Ciebie sygnał ostrzegawczy, to znaczy, że naprawdę wykonujesz niewłaściwy zawód, ponieważ niestety nie możemy martwić się tylko o zwycięstwa i zapomnieć o osobie”-powiedziała.

 

Autor: 
Autor: Hank Kurz I Erica Hunzinger Tłumaczenie: Karolina Bejma
Źródło: 

College athletes push mental health to the forefront | AP News

Polub Plportal.pl:

Reklama