Ten rok należał do skoczków narciarskich i siatkarzy. W przeciwieństwie do 2014 roku, tym razem MVP siatkarskich mistrzostw świata wygrała z mistrzem olimpijskich w skokach narciarskich. Cztery lata temu Kamil Stoch wygrał z Mariuszem Wlazłym, tym razem musiał uznać wyższość Bartosza Kurka.

„Kamil, jesteś Bogiem”

– Byłbym naiwniakiem i głupcem, gdybym myślał, że to nagroda tylko i wyłącznie dla mnie. Panowie, złota drużyno, to dla was! Dziękuję wam za to, co robicie na boisku. Kamil, jesteś Bogiem, a ja tutaj tylko na chwilkę wskoczyłem. Mam nadzieję, że w Tokio ta sama grupa zrobi coś wielkiego i będziemy mogli się tu znowu spotkać – przyznał Kurek.

Atakujący reprezentacji Polski w Bułgarii i we Włoszech rozegrał turniej życia i poprowadził naszą kadrę do złota. Ogromna rzesza fanów siatkówki w Polsce ochoczo głosowała na zawodnika ONICO Warszawa. Nic dziwnego, w końcu Kurek zgarnął nie tylko tytuł MVP mistrzostw świata, ale też został wybrany najlepszym siatkarzem Europy 2018 roku. Triumf Kurka jest nieco zaskakujący, bo w historii Plebiscytu kibice bardzo rzadko wybierali reprezentantów sportów zespołowych. Udało się to tylko dwóm piłkarzom: Zbigniewowi Bońkowi (w 1982 roku) i Robertowi Lewandowskiemu (w 2015 roku). Kurek został pierwszym siatkarzem, który zdobył tytuł Najlepszego Sportowca Roku.

Kamil Stoch tym razem musi zadowolić się drugim miejscem. Paradoksalnie w 2018 roku osiągnął większe sukcesy niż rok wcześniej, bo za takie trzeba uznać olimpijskie złoto wywalczone na dużej skoczni w Pjongczangu i brązowy medal w drużynie. W tym roku jednak siatkarski mistrz świata go przebił. Stoch przebywa na Turnieju Czterech Skoczni w Austrii, więc, podobnie jak rok temu, nagrodę odebrała jego żona Ewa Bilan-Stoch. – Ostatni rok był wspaniały dla Kamila. Sukcesów było naprawdę dużo. Za tymi sukcesami stoi cały sztab ludzi – przyznała.

Dwóch siatkarzy na podium

 

Skoczek z Zębu przedzielił dwóch siatkarzy, bo na trzecim stopniu podium stanął Michał Kubiak. Kapitan naszej kadry był już w dziesiątce plebiscytu - w 2015 roku zajął piątą lokatę - ale tym razem po raz pierwszy był tak wysoko. O tym jak ważny jest dla naszej kadry świadczyły mecze, w których go brakowało. Bez Kubiaka kadra przegrała z Argentyną i Francją i dopiero, gdy kapitan wrócił do składu, to ekipa Heynena wróciła na właściwe tory. Występujący w Japonii Kubiak nie mógł odebrać statuetki, za niego uczynił to Krzysztof Ignaczak.

Poza wspomnianą trójka tegoroczna Gala należała do lekkoatletów. W najlepszej dziesiątce znalazło się aż czterech przedstawicieli tej dyscypliny. Z mistrzostw Europy w Berlinie biało-czerwoni przywieźli cały wór medali, więc nominowanych z tej dyscypliny nie brakowało. Może z tego powodu głosu kibiców nieco się rozłożyły i dla lekkoatlety zabrakło miejsca na podium.

84. Plebiscyt Przeglądu Sportowego i Polsatu dobiegł końca. Statuetki rozdane, sportowcy nagrodzeni, więc jak nakazuje tradycja, wszyscy udali się na Bal Mistrzów Sportu. Do zobaczenia za rok!

 

 

WYNIKU 84. PLEBISCYTU NA NAJLEPSZEGO SPORTOWCA POLSKI 2018 ROKU:

 1. Bartosz Kurek
 2. Kamil Stoch
 3. Michał Kubiak
 4. Justyna Święty-Ersetic
 5. Adam Kszczot
 6. Bartosz Zmarzlik
 7. Anita Włodarczyk
 8. Andrzej Bargiel
 9. Robert Lewandowski
 10. Michał Haratyk
 11. Wojciech Nowicki
 12. Dorota Banaszczyk
 13. Michał Kwiatkowski
 14. Paulina Guba
 15. Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Springwald, Marta Wieliczko, Katarzyna Zillmann
 16. Łukasz Krawczuk, Jakub Krzewina, Rafał Omelko, Karol Zalewski
 17. Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Justyna Święty-Ersetic, Patrycja Wyciszkiewicz
 18. Jan Błachowicz
 19. Szymon Sajnok
 20. Tomasz Bartnik

Pozostałe nagrody przyznane podczas Gali Mistrzów Sportu:

Drużyna Roku - Reprezentacja Polski w piłce siatkowej mężczyzn

Drużynowy Trener Roku - Vital Heynen (Trener Reprezentacji Polski w piłce siatkowej mężczyzn)

Indywidualny trener roku - Stefan Horngacher (Trener Reprezentacji Polski w skokach narciarskich)

Mecenas Polskiego Sportu – Fortuna Online Zakłady Bukmacherskie

Nadzieja Polskiego Sportu – Energa SA

Najlepszy Sportowiec Niepełnosprawny - Igor Sikorski

Serce dla Sportu- Olimpiady Specjalne Polska

Wyczyn Roku - Himalaiści uczestniczący w akcji ratunkowej na Nanga Parbat