Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Czy został pobity rekord świata? Surfer pokonał olbrzymią, wysoką na 35 m falę.

Reklama

wt., 01/23/2018 - 17:38 -- Anonim (niezweryfikowany)

Jak donosi „Publiko”, portugalski surfer Ugo Vau pobił życiowy rekord : w minioną środę, w Praia do Norte, 100 km na północ od Lizbony, 40-letni sporowiec pokonał 35 metrową falę.

 

 

Chociaż nie dokonano precyzyjnego pomiaru fali, raczej nie ulega wątpliwości, że dotychczasowy rekord z 2013 roku należący do Garetta McNamary został pobity. Amerykanin pokonał falę o wysokości prawie 30 m, zapewniając sobie tym samym miejsce w Księdze rekordów Guinessa.

McNamara, który w 2013 roku pokonał kolosa, opublikował na Facebooku video pokazujące Ugo w akcji i pogratulował koledze: " Niewiarygodne, że ktoś jedzie na takim potworze. Jeśli ktoś zasługuje na takiego olbrzyma, to tylko Ugo". Ugo Vau wyraził zadowolenie z powodu odniesionego sukcesu.

- Siedem lat czekaliśmy na taką falę. Była zupełnie inna niż pozostałe i znacznie większa od przeciętnych w Praja do Norte. Oprócz tego, przewaliła się w sposób agresywny i niebezpieczny. Świadkowie twierdzą, że w życiu nie widzieli tak ogromnej fali, powiedział w wywiadzie dla portugalskiej agencji „Lusa”.

Zanim zaczął ujeżdżać olbrzyma, Vau był w wodzie 3 i pół godziny, bez powodzenia próbując mierzyć się z 6- metrowymi bałwanami morskimi. Praja do Norte leży w pobliżu Nazare i jest ulubionym miejscem miłośników wielkich fal z całego świata. Uważając, że siła mięśni nie wystarczy, by wpłynąć i pojechać po tak wielkiej fali, fani sportów ekstremalnych sięgają tam po jet-ski albo helikopter. Taka technika znana jest jako “Tow-in surfing”.

Co ciekawe, nie ma naukowej metody pomiaru fal- olbrzymów. Ich wysokość szacuje się na podstawie materiału video, analizując wymiary surfera w stosunku do fali.

 

 

Autor: 
M.A/Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

berlinerzeitung.de

Polub Plportal.pl:

Reklama