Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Nordic walking – wady i zalety chodzenia z kijkami

Reklama

śr., 09/07/2016 - 12:06 -- Anonim (niezweryfikowany)

Nordic walking – zalety tej formy aktywności to przede wszystkim ćwiczenie całego ciała oraz możliwość dostosowywania intensywności treningu do własnych potrzeb i możliwości. Wadą chodzenia z kijkami jest zależność od warunków atmosferycznych, ale jest to również uzależnione od determinacji osoby trenującej.

 

Nordic walking – zalety

Po opanowaniu właściwej techniki (co nie jest trudne) marsz z kijkami uaktywnia podczas treningu około 90% mięśni ciała. Zalety treningu nordic walking:

  • Forma aktywności, którą mogą uprawiać wszyscy, bez względu na wiek, aktywność fizyczną oraz kondycję fizyczną.
  • Nordic walking może być przyjemnym uzupełnieniem rehabilitacji.
  • Nauka techniki właściwego chodzenia z kijkami nie jest trudna.
  • Można spacerować przez cały rok, nawet zimą.
  • Ruch i aktywność na świeżym powietrzu dotleniają cały organizm, poprawiając jego wydolność oraz wspomagając pracę serca.
  • Poprawia się wytrzymałość. Przy odpowiednio zbilansowanej diecie nordic walking jest doskonałym sposobem na odchudzanie.
  • Stawy i układ kostny nie są tak obciążane jak podczas np. joggingu, ponadto nordic walking nie pogarsza stanu obolałych kości i stawów.
  • Napięcie mięśniowe w okolicy barków jest niwelowane dzięki czemu zwiększana jest mobilność szyjnego odcinka kręgosłupa.
  • Wzmacniane są kości (zmniejszenie ryzyka osteoporozy) oraz mięśnie ramion, barków, tułowia, brzucha, całych nóg i pośladków.
  • Nordic walking jest o około 40-50% efektywniejszym treningiem niż marsz bez kijków.

 

Nordic walking – wady

Z uwagi na formę aktywności nordic walking szybko może się znudzić, dlatego warto często zmieniać trasy spacerów, chodzić z osobą towarzyszącą, słuchać muzyki lub audiobooków. Można też wzbogacać chodzenie ćwiczeniami rozciągającymi i relaksacyjnymi. Z racji tego, że nordic walking często jest wykorzystywany w celach zdrowotnych, jest to forma rekreacji i ćwiczeń szczególnie lubiana i ceniona przez osoby starsze, dlatego wśród osób młodych chodzenie z kijkami postrzegane jest bardziej jako forma spaceru niż np. trening fitness, którym nordic walking również może być.

Autor: Joanna Jędrzejczyk

Źródło: https://party.pl/porady/zdrowie/fitness-i-sport/nordic-walking-zalety-i-wady-96938-r1/?gclid=Cj0KEQjwxqS-BRDRgPLp0q2t0IUBEiQAgfMXRGx7SgqAmrBxOmx4PLE7ygv825AnZKPdFebImylhCGIaAhCQ8P8HAQ

Polub Plportal.pl:

Reklama