Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech English French Georgian German Greek Hindi Hungarian Italian Japanese Russian Serbian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Jaką formę aktywności wybrać?

Reklama

czw., 11/26/2015 - 16:15 -- Anonim (niezweryfikowany)

Ze stwierdzeniem, że sport to zdrowie nie zawsze się zgodzę. Chodzi głównie o dyscypliny trenowane zawodowo, w których bardzo łatwo o kontuzje. Wystarczy pomyśleć o ostatnio obejrzanym meczu piłki nożnej i zastanowić się czy któryś z zawodników nie był kontuzjowany. Podobnie sprawa się ma z zawodową kulturystyką. Tu zawodowstwo jest niestety podszyte przeróżnego rodzaju „specyfikami". Nam nie o to chodzi!

Zakładam, że gros z Was nie zamierza ćwiczyć zawodowo i na tej grupie się skupię. Trzeba jednak pamiętać, że przed przystąpieniem do jakichkolwiek ćwiczeń niezbędna jest rozgrzewka. Bez niej bardzo łatwo o kontuzje. 

Co zatem dają treningi? Jaką formę aktywności wybrać? Czy jazda na rowerze czy spacery pomogą w osiąganiu wymarzonej sylwetki?

Zacznę od treningu aerobowego, czyli takiego, który odbywa się na pułapie przemian tlenowych (w przeciwieństwie do treningu anaerobowego), nazywany również wysiłkiem wytrzymałościowym. A zatem mowa tu o maszynach cardio, które znajdują się w każdym klubie fitness (rowerek, orbitrek, bieżnia, wiosełka, wspinaczka itp.) oraz sporty, które wymagają od nas umiarkowanej, ustabilizowanej aktywności. Należą do nich: jogging, Nordic Walking, pływanie, jazda na rowerze, dynamiczny spacer... Aby uprawianie wymienionych sportów przyniosło rezultaty należy wykonywać je minimum przez 40 minut 3 razy w tygodniu. Doskonale byłoby połączyć trening aerobowy z ćwiczeniami wzmacniającymi czy siłowymi. Przytoczę argumenty potwierdzające zalety treningu aerobowego (Katarzyna Matella, 2008): 

- Zwiększenie wydatków energetycznych organizmu (a co za tym idzie zapobieganie otyłości); 
- Wzrost sprawności układu oddechowego (obniżenie spoczynkowego tętna); 
- Profilaktyka chorób układu krążenia; 
- Wzrost objętości krążącej krwi; 
- Poprawa przyswajalności węglowodanów (zapobiega cukrzycy); 
- Zapobiega osteoporozie; 
- Wzrost odporności na zmęczenie

Zatem jeśli chodzi o ćwiczenia aerobowe nikogo nie trzeba przekonywać o ich dobroczynnym działaniu na nasz organizm.

Moje treningi - aktywność dla każdej z Was

Treningi przygotwane przeze mnie mają na celu poprawienie kondycji, wzmocnienie, ukształtowanie sylwetki, spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej. Każdy trening angażuje do pracy wszystkie grupy mięśniowe, ćwiczenia są wykonywane w odpowiedniej kolejności i z zalecaną ilością powtórzeń. Treningi są różnorodne, możesz je wykonywać w domu, na powietrzu czy w fitness klubie. Zróżnicowałam również poziomy trudności i przy niektórych ćwiczeniach dodałam opisy ich trudniejszych wersji. Specjalnie dla tych z Was, które potrzebują większego bodźca treningowego. Każda z Was powinna znależć coś dla siebie.

 trenigach ważna jest róznorodność, zmienność i progres. W moich treningach znajdziesz to wszystko. Zarezerwuj czas i zaczynamy ćwiczyć

1. Trening dla początkujących

Trening metodą obwodową. Doskonały na początek przygody ćwiczeń w siłowni na maszynach i z ciężarami.

2. Trening City 

Różne poziomy trudności. Zacznij wykonywać go od etapu I i stopniowo przechodź do następnych, tak aby w końcu połączyć je w jeden trening. Wzmacnia, ćwiczy koordynację, uelastycznia.

3. Trening z naciskiem na poprawę dolnych części ciała (nogi, pośladki) 

Te części ciała spędzają sen z powiek niejednej z nas. Warto o nie zadbać i włączyć ćwiczenia na te partie do regularnego treningu.

4. Trening FitBall - z dużą piłką stabilizacyjną

Ćwiczenia z piłką mogą być wykonywane przez każdego - przez juniorów i seniorów, kobiety w ciąży, po porodzie, osoby z problemami kręgosłupa czy stawów, przez osoby wysportowane jak i początkujące. Możesz wybrać ćwiczenia wzmacniające, koordynujące, rozciągające czy relaksacyjne.

5. Trening przed sezonem narciarskim

Chyba w przypadku tego treningu nikogo nie trzeba przekonywać jak ważne jest przygotowanie mięśni, stawów, ścięgien i więzadeł, aby bez kontuzji i z dobrą kondycją szusować po śniegu.

6. Trening Pilatesowy

Ta forma gimnastyki wzmocni Twoje centrum (brzuch, dolną część kręgosłupa), wydłuży i wysmukli mięśnie, nauczy koordynacji, ładnych ruchów, rozciągnie i zwiększy świadomość własnego ciała. Różne etapy - dla wszystkich.

7. Trening Euro 2012

Do ułożenia tego treningu zmobilizował mnie piłkoszał, jaki zapanował w Polsce podczas organizowanych w Polsce i na Ukrainie Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Euro 2012 za nami (zwyciężyła Hiszpania), ale to nie oznacza, że trening jest już niemodny. Wprost przeciwnie. Pożycz piłkę od dziecka, bawcie się i ćwiczcie razem.

8. Trening Nordic Walking

Marsz z kijkami, połączony z przedstawionymi ćwiczeniami da Ci szybkie i trwałe efekty. Nie wspominając, że na spacer możesz zabrać męża czy przyjaciółkę...

Polub Plportal.pl:

Reklama